reklama

Alpy Wschodnie: Seckauer Zinken i Hämmerkogel

dodano: 2019-12-09 20:34 | aktualizacja: 2020-01-07 13:08
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Seckauer Zinken - muflony na zboczu Hochreithhöhe Choć z ogromnym utęsknieniem wracam myślami do wszystkich moich górskich wypraw, to z największym sentymentem wspominam wędrówki na szczyty alpejskie. Długie godziny obcowania z nieskażoną przyrodą, w głębokiej ciszy i odosobnieniu, z aparatem fotograficznym w dłoni i głową pełną nowych pomysłów. Nie zamieniłabym tego za nic w świecie. Wędrówka na Seckauer Zinken była jedną z kilku podczas mojej czerwcowej wyprawy w austriackie Alpy. Zapraszam w góry!

Seckauer Zinken


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Seckauer Zinken (2397 m n.p.m.) jest trzecim co do wysokości szczytem podgrupy Seckauer Tauern w Niskich Taurach - pasma Alp Wschodnich, w austriackim kraju związkowym Styria. Choć Seckauer Zinken nie jest najwyższym szczytem Seckauer Tauern, to jest bardziej popularny niż Geierhaupt (2417 m n.p.m.) i Hochreichhart (2416 m n.p.m.) ze względu na łatwiejszy dostęp.

Południowe i zachodnie stoki Seckauer Zinken są dość łagodne, natomiast północne i wschodnie charakteryzują się dużą stromością. „Der Zinken” w tłumaczeniu na język polski oznacza „nochal”. Nazwa Seckauer Zinken nie jest przypadkowa, gdyż masyw ten rzeczywiście wyróżnia się dość oryginalnym kształtem, a szczególną uwagę przyciągają jego skaliste północne zbocza.
 
Strome północne zbocza Seckauer Zinken

Na Seckauer Zinken wyruszyłam z parkingu przy Untere Bodenhütte (1385 m n.p.m.) na terenie gminy Sankt Marein-Feistritz. Aby się tam dostać, należy skręcić z drogi ekspresowej Murtal Schnellstraße S36 na północy zachód, w kierunku miejscowości Altendorf. Ostatnie kilka kilometrów trasy charakteryzuje się dość nierówną, szutrową nawierzchnią, ale nie ma co się zniechęcać, gdyż - jak się okazało, dojazd latem pod Untere Bodenhütte - niewielkie schronisko z restauracją - jest możliwy nawet zwykłym autem osobowym bez napędu 4x4.
 
Schronisko Untere Bodenhütte - w sezonie można tu coś przekąsić

Początkowy fragment szlaku prowadzi drogą gruntową, następnie skręca w lewo, w kierunku zachodnim. To dość przyjemne podejście alpejską łąką, wzdłuż potoku Feistritzbach (dopływu Mury), aż pod kolejne schronisko - Obere Bodenhütte (1619 m n.p.m.), malowniczo położone nad niewielkim jeziorem Schwarzlacken.
 
Początkowy fragment szlaku wiodący alpejskimi łąkami, w tle szczyt Hämmerkogel
Na alpejskiej łące w promieniach słońca
Schronisko Obere Bodenhütte i jezioro Schwarzlacken, wokół pasące się krowy

Odtąd zaczyna się strome podejście, początkowo zalesioną doliną, w kierunku Hämmerkogel (2253 m n.p.m.). Na tym odcinku można obserwować zmieniające się piętra roślinności - od regla górnego, poprzez kosodrzewinę, aż po piętro halne (alpejskie). Pod koniec czerwca w tym regionie leżał jeszcze śnieg, ale na tak niewielkich obszarach, że nie nastręczał trudności podczas wędrówki.
 
Dolina potoku Feistritzbach, wzdłuż którego wiedzie szlak turystyczny
Śnieg zalegający w czerwcu poniżej przełęczy między Hämmerkogel i Hochreithhöhe
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik GiGaBlue UHD Quad 4K

Odbiornik UHD 4K z HEVC/H.265 z 2x CI+ i 2x...

1 249 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

DJI Mavic Mini

Mavic Mini waży zaledwie 249 gramów. właśnie jego niska waga...

1 790 zł Więcej...