reklama

Siwy Wierch na zachodnim krańcu Tatr

dodano: 2019-09-17 21:04 | aktualizacja: 2019-10-15 17:45
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Siwy Wierch - Rzędowe Skały Choć Siwy Wierch należy do pasma Tatr Zachodnich, to ani trochę nie przypomina dobrze znanych tatrzańskich masywów. Po pierwsze wznosi się na wysokość zaledwie 1805 m n.p.m. Jest zatem jednym z niższych szczytów Tatr Zachodnich. Po drugie wyróżnia się licznie występującymi wapiennymi i dolomitowymi skałkami, przez co miejscami wygląda jak Jura Krakowsko-Częstochowska czy Pieniny. Myślę, że właśnie z uwagi na te różnice warto udać się na zachodni kraniec Tatr i poczuć uroki tego wyjątkowego miejsca.

Siwy Wierch


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Mała Biała Skała sąsiaduje od zachodu z Jaworzyńską Kopą (Javorína, 1277 m n.p.m.), również niedostępną turystycznie, natomiast od strony wschodniej z Białą Skałą (Biela skala, 1378 m n.p.m.), jednak w tym przypadku są one rozdzielone przełęczą Białe Wrótka. Obszar przełęczy, przez którą prowadzi czerwony szlak turystyczny, jest zalesiony. Warto dodać, że Biała Skała nie jest położona bezpośrednio na trasie szlaku. Aby wspiąć się na tę turnię, należy odbić na lewo, w kierunku północnym.
 
Widok ze szlaku na zachód - w tle Wielki Chocz, Mała Fatra

Dalszy odcinek drogi, o długości około 2,4 km, to już wędrówka skalnym labiryntem. Dodam, że dość łatwo jest tutaj zgubić szlak, który prowadzi to po jednej, to po drugiej stronie grani, lub jej wierzchołkiem, więc zalecam szczególną uwagę.
 
Widok z czerwonego szlaku na wschód - na szczyt Siwego Wierchu (w oddali)
Widok ze szlaku na Ostrą
Widok ze szlaku na Siwy Wierch

Dodatkowo w dwóch miejscach trasa jest ubezpieczona łańcuchami, co w teorii ma stanowić ułatwienie dla turystów. Jednak w praktyce tak łatwo nie jest - mimo wszystko są to trudne fragmenty, a osoby niemające doświadczenia mogą mieć problemy z samodzielnym ich pokonaniem.
 
Rzędowe Skały
Wąskie przejście pomiędzy skałami
Pośród wapiennych i dolomitowych skałek
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

529 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...