reklama
reklama

Zielony Staw Kieżmarski w Tatrach Wysokich

dodano: 2019-09-03 20:02 | aktualizacja: 2019-10-16 12:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Zielony Staw Pomysł na spacer nad Zielony Staw Kieżmarski, znajdujący się w słowackich Tatrach Wysokich, zrodził się w mojej głowie dosłownie w ostatniej chwili. Chciałam w ten sposób urozmaicić powrót z kilkudniowego pobytu na Słowacji. Trasa wydawała się dość krótka, łatwa i atrakcyjna pod względem roztaczających się z niej widoków. Jak się później okazało, nie mogłam trafić lepiej - w głowie pozostały piękne wspomnienia, a na dysku twardym ponad jeden gigabajt pamiątkowych fotografii, których częścią się z Wami podzielę.

Zielony Staw - Czarny Szczyt, Kołowy Szczyt, Jastrzębia Turnia, Kozia Turnia, schronisko


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Choć celem mojej wycieczki był Zielony Staw, to już na miejscu postanowiłam wejść nieco wyżej - szlakiem w kierunku Jagnięcego Szczytu (2230 m n.p.m.). Niestety ze względu na późną porę i długi czas wejścia na ten szczyt, nie zdecydowałam się na jego zdobycie. Doszłam jedynie do Czerwonego Stawu Kieżmarskiego (Červené pleso). To odcinek o długości około 900 m i przewyższeniu około 260 m). Spod Czerwonego Stawu rozciągają się piękne widoki na okoliczne szczyty, w tym Łomnicę.
 
Widok na Zielony Staw i Mały Kieżmarski Szczyt ze szlaku wiodącego na Jagnięcy Szczyt
Rakuska Czuba górująca nad Doliną Białej Wody Kieżmarskiej

Jagnięcy Szczyt jest bardzo popularny wśród turystów, co zresztą widać na załączonej poniżej fotografii. Nazwa szczytu pochodzi od wypasu jagniąt, który niegdyś odbywał się na dolnej części jego stoków. Warto odnotować, że na szlaku występują ułatwienia w postaci łańcuchów.

Trochę żałowałam, że nie zdobyłam Jagnięcego, gdyż podobno rozciągają się z niego wspaniałe widoki nie tylko na okoliczne wierzchołki, w szczególności na Łomnicę, ale także inne polskie i słowackie szczyty, w tym Babią Górę w Beskidzie Żywieckim; Świnicę, Rysy i Wysoką w Tatrach Wysokich; Małołączniak i Bystrą w Tatrach Zachodnich oraz Trzy Korony w Pieninach.
 
Jagnięcy Szczyt widoczny na dużym zbliżeniu spod Czerwonego Stawu Kieżmarskiego

Czerwony Staw Kieżmarski leży na wysokości 1811 m n.p.m. To niewielkie jezioro, o powierzchni 0,18 ha i głębokości dochodzącej 1,7 m, ma bardzo zmienną linię brzegową, a podczas długo utrzymujących się upałów prawie wysycha. Swoją czerwonawą barwę prawdopodobnie zawdzięcza występowaniu porostu krążniczki kamiennej w połączeniu ze związkami żelaza.
 
Nad Czerwonym Stawem Kieżmarskim - w tle Jagnięcy Szczyt
Jagnięcy Szczyt i Kozia Turnia
Jastrzębia Turnia widoczna spod Czerwonego Stawu Kieżmarskiego
Od lewej: Mały Kieżmarski Szczyt, Kieżmarski Szczyt, Wielki Szczyt Wideł, Łomnica, Durny Szczyt, Mały Durny Szczyt i Spiska Grzęda

Po drodze wypatrzyłam uroczą żabkę. Zachwycające były też kwiaty wierzbówki kiprzycy, która tak licznie występuje w polskich i słowackich górach. Te wszystkie niuanse przyrody, a także obcowanie z wielkością gór sprawiły, że wycieczka nad szmaragdowe jezioro na długo pozostanie w mojej pamięci.
 
Żaba trawna
Wierzbówka kiprzyca

Trasa pod Czerwony Staw mierzy w obie strony około 17,2 km (przewyższenie wynosi około 900 m), a pod sam Zielony Staw około 12,2 km (przewyższenie około 640 m). Na przejście pierwszego wariantu potrzebowałam 6 godzin, uwzględniając przerwy na posiłki i odpoczynek nad Zielonym Stawem.
 
Trasa z parkingu Biała Woda nad Zielony Staw i Czerwony Staw; źródło: mapa-turystyczna.pl
Profil trasy z parkingu Biała Woda nad Zielony Staw i Czerwony Staw; źródło: mapa-turystyczna.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa