reklama
reklama

Zielony Staw Kieżmarski w Tatrach Wysokich

dodano: 2019-09-03 20:02 | aktualizacja: 2019-10-16 12:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Zielony Staw Pomysł na spacer nad Zielony Staw Kieżmarski, znajdujący się w słowackich Tatrach Wysokich, zrodził się w mojej głowie dosłownie w ostatniej chwili. Chciałam w ten sposób urozmaicić powrót z kilkudniowego pobytu na Słowacji. Trasa wydawała się dość krótka, łatwa i atrakcyjna pod względem roztaczających się z niej widoków. Jak się później okazało, nie mogłam trafić lepiej - w głowie pozostały piękne wspomnienia, a na dysku twardym ponad jeden gigabajt pamiątkowych fotografii, których częścią się z Wami podzielę.

Zielony Staw - Czarny Szczyt, Kołowy Szczyt, Jastrzębia Turnia, Kozia Turnia, schronisko


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kolejny odcinek szlaku o długości około 2,4 km to już spacer w kierunku źródła Zielonego Potoku, a mianowicie Zielonego Stawu. Po drodze oczom ukazują się Tatry Bielskie (Belianske Tatry), a konkretnie skalisty grzbiet zwany Jatkami (Jatky).
 
Z Jatkami w Tatrach Bielskich w tle
Kwitnąca przy szlaku wierzbówka kiprzyca - w tle Jatki w Tatrach Bielskich
W oddali widoczne schronisko. Od lewej: Durny Szczyt, Mały Durny Szczyt, Spiska Grzęda, Baranie Rogi, Czarny Szczyt i Jastrzębia Turnia
Schronisko nad Zielonym Stawem - w tle Kołowy Szczyt i Jastrzębia Turnia
Od lewej: Durny Szczyt, Mały Durny Szczyt, Spiska Grzęda i Baranie Rogi
Nad Zielonym Stawem Kieżmarskim
Schronisko nad Zielonym Stawem z Kozią Turnią w tle

Co ciekawe kilkadziesiąt metrów od schroniska, na stromym zboczu Jastrzębiej Turni znajduje się platforma z masztem, na którym zainstalowana jest antena. Prawdopodobnie jest to antena do internetu satelitarnego, aby zapewnić pracownikom schroniska łączność z internetem. Platforma z anteną jest tak dobrze zamaskowana, że bardzo trudno jest ją dostrzec, a poniższa fotografia została wykonana z przeciwległego brzegu jeziora, przy 40-krotnym zoomie.
 
Antena do internetu satelitarnego nad Zielonym Stawem, na zboczu Jastrzębiej Turni (duże zbliżenie)
Od lewej: Spiska Grzęda, Baranie Rogi, Czarny Szczyt i Kołowy Szczyt
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa