reklama

Gorce: Wędrówki na Turbacz, Kiczorę i Kudłoń

dodano: 2019-08-08 19:08 | aktualizacja: 2019-11-12 14:55
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Gorce Turbacz Gorce odwiedziłam w swoim życiu kilkakrotnie. Były to też jedne z pierwszych gór, w jakie wyruszyłam po przeprowadzce do Krakowa na studia. Mam więc do tego pasma górskiego szczególny sentyment. To od Gorców zaczęły się rodzić moje pasje związane z długimi, pieszymi wędrówkami, ale również i fotografią.

Gorce Turbacz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Natomiast na czwarty co do wysokości szczyt w Gorcach - Kudłoń (1274 m n.p.m.), wybrałam się w kwietniu, przy słonecznej, niemalże letniej pogodzie. Za punkt wypadowy wybrałam wieś Lubomierz (pow. limanowski), w dolinie rzeki Mszanka. Ta niewielka miejscowość jest położona częściowo w Beskidzie Wyspowym, a częściowo w Gorcach. Jej nazwa prawdopodobnie wywodzi się od nazwiska jej założyciela, Sebastiana Lubomirskiego.
 
Początkowy fragment drogi z Lubomierza na Kudłoń
Jaskier okrągłolistny

Pierwszy, mierzący około 2,7 km odcinek czarnego szlaku z Lubomierza na Kudłoń biegnie przez łąki i pola, częściowo także wzdłuż potoku Rosocha. Następne około 2,9 km to już podejście lasem.
 
Powalone przy czarnym szlaku drzewo
Wkraczając do lasu

Po drodze można zejść ze szlaku, by zobaczyć Kudłońskiego Bacę - skalny ostaniec o wysokości około 16 m. Z Kudłońskim Bacą związanych jest kilka legend. Według jednej z nich to kamień spod Turbacza, którego diabeł zamierzał zrzucić na wnoszony z początkiem XX wieku kościół w Lubomierzu. Jednak ze względu na wielkość skały czynność ta bardzo się przeciągała, a dźwięk dzwonu w kościele w Niedźwiedziu, wzywający wiernych do modlitwy na Anioł Pański, całkiem odebrał diabłu siły. Ostatecznie diabeł musiał porzucić kamień na stoku Kudłonia. Inna legenda mówi o bacy, który za oszustwa i złe traktowanie zarówno juhasów, jak i okolicznych gospodarzy został przemieniony w głaz.
 
Kudłoński Baca

Nieco powyżej Kudłońskiego Bacy położona jest Polana Kudłoń, od której jest już bardzo blisko na szczyt. Około 900 m na wschód od Kudłonia znajduje się inny szczy - Gorc Troszacki (1235 m n.p.m.) oraz Polany Gorc Troszacki i Gorc Porębski, a około 700 m na zachód - Polana Pustak oferująca ciekawe walory widokowe. Rozciąga się z niej szeroka panorama na m.in. Jaworzynę Kamienicką, Mostownicę (1251 m n.p.m.), Turbacz i Tatry.
 
Polana Kudłoń
Polany Gorc Troszacki i Gorc Porębski
Widok z Kudłonia na Tatry

Trasa w obie strony z Lubomierza na Kudłoń oraz Gorc Troszacki mierzy około 12,1 km. Jej przejście powinno trwać około 4 godziny. Przewyższenie wynosi 727 m, natomiast suma podejść - 800 m. Podobnej długości trasa (krótsza o około 0,5 km) wychodzi z wsi Konina, choć w tym przypadku szlak zaczyna się z punktu położonego 75 m wyżej niż centrum Lubomierza.
 
Trasa z Lubomierza na Kudłoń, źródło: mapa-turystyczna.pl
Profil trasy z Lubomierza na Kudłoń, źródło: mapa-turystyczna.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

LNB Twin BEST HG 202 Ultra Black 0,1dB

Wysokiej jakości konwerter satelitarny o współczynniku szumów 0,1 dB i...

79 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

279 zł Więcej...

Multiswitch Johansson 9733PL Unicable I/II

Multiswitch, przestawka UniCable, SCR, do rozbudowy klasycznej instalacji multiswitchowej. Możliwość...

250 zł Więcej...