reklama

Gorce: Wędrówki na Turbacz, Kiczorę i Kudłoń

dodano: 2019-08-08 19:08 | aktualizacja: 2019-11-12 14:55
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Gorce Turbacz Gorce odwiedziłam w swoim życiu kilkakrotnie. Były to też jedne z pierwszych gór, w jakie wyruszyłam po przeprowadzce do Krakowa na studia. Mam więc do tego pasma górskiego szczególny sentyment. To od Gorców zaczęły się rodzić moje pasje związane z długimi, pieszymi wędrówkami, ale również i fotografią.

Gorce Turbacz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Około 400 m za szczytem Kiczory, w kierunku północno-zachodnim, znajduje się skrzyżowanie szlaków. Należy kierować się na wschód szlakiem zielonym, przez Jaworzynę Kamienicką (1288 m n.p.m.) - drugi pod względem wysokości szczyt Gorców, oraz Średniak, aż do Przełęczy pod Przysłopem. Tam należy skręcić na żółty szlak prowadzący do Ochotnicy Górnej. Po przejściu około 3,6 km, niedaleko szlaku można wypatrzeć Gorczańską Chatę - schronisko, a właściwie chatkę studencką, której właścicielem jest Oddział Akademicki PTTK w Krakowie, a dzierżawcą Stowarzyszenie Turystyczno-Krajoznawcze GUG. Chatka jest czynna cały rok i oferuje 43 miejsca noclegowe w izbach wieloosobowych, na piętrowych, drewnianych pryczach, z materacami i kocami. Chatka ma prąd elektryczny, w pełni wyposażoną kuchnię i łazienkę.

Następne 800 m to strome zejście aż do asfaltowej drogi przysiółka Jamne wsi Ochotnica Górna. Do centrum miejscowości jest nieco ponad 2 km. Aby wrócić do Przełęczy Knurowskiej należy pokonać odcinek o długości 7 km, biegnący wzdłuż rzeki Ochotnica.
 
W drodze powrotnej
Na dalszym planie pasące się owce

Cała trasa, w uwzględnieniem przejścia od centrum Ochotnicy Górnej do Przełęczy Knurowskiej, mierzy około 25 km. Trudno oszacować czas, jaki jest potrzebny na jej przejście, ale mi zajęło to około 5 godzin. Fotografie zostały wykonane w październiku, stąd piękne, jesienne barwy.
 
Trasa z Ochotnicy Górnej na Kiczorę, źródło: mapa-turystyczna.pl
Profil trasy z Ochotnicy Górnej na Kiczorę, źródło: mapa-turystyczna.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Dreambox DM900 RC20 UHD Triple Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy model DM900...

1 399 zł Więcej...

Multiswitch Johansson 9733PL Unicable I/II

Multiswitch, przestawka UniCable, SCR, do rozbudowy klasycznej instalacji multiswitchowej. Możliwość...

250 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox TWO Ultra HD BT

Najnowszy i najszybszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy...

1 690 zł Więcej...