reklama

Gorce: Wędrówki na Turbacz, Kiczorę i Kudłoń

dodano: 2019-08-08 19:08 | aktualizacja: 2019-11-12 14:55
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Gorce Turbacz Gorce odwiedziłam w swoim życiu kilkakrotnie. Były to też jedne z pierwszych gór, w jakie wyruszyłam po przeprowadzce do Krakowa na studia. Mam więc do tego pasma górskiego szczególny sentyment. To od Gorców zaczęły się rodzić moje pasje związane z długimi, pieszymi wędrówkami, ale również i fotografią.

Gorce Turbacz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

W odległości około 500 m na zachód od szczytu znajduje się najwyższy szczyt Gorców - Turbacz (1310 m n.p.m.). Wiedzie tam czerwony szlak. Na Turbaczu stoi wysoki, kamienny obelisk.
 
Szczyt Turbacza

Powrót do Koninek odbyłam najpierw czerwonym szlakiem - około 3,9 km do Obidowca (1106 m n.p.m.), a następnie zielonym - około 4,4 km do skrzyżowania, i w końcu około 1 km drogą asfaltową aż do parkingu. Ze szlaku rozpościerają się cudowne widoki na okolice. W sezonie letnim zachwyca kwitnąca w kolorze różowofioletowym wierzbówka kiprzyca, bardzo często spotykana w polskich górach.
 
Powalone drzewo na czerwonym szlaku z Turbacza w kierunku schroniska PTTK na Starych Wierchach
Kwitnąca wierzbówka kiprzyca

Około 2 km przed zejściem do Koninek znajduje się górna stacja kolei linowej na Tobołów. Oprócz tego atrakcją po drodze, jeszcze przed Tobołowem, jest obserwatorium astronomiczne na Suhorze. Jest to najwyżej położony obiekt tego typu w Polsce.
 
Pod koleją krzesełkową na Tobołów

Przejście tej około 16,5 km trasy nie powinno trwać dłużej niż 5 godzin (z uwzględnieniem przerwy na posiłek). Natomiast przewyższenie wynosi około 680 m. Trasa należy do w miarę łatwych oraz obfitujących w piękne widoki. Alternatywnych dróg na Turbacz i tamtejsze schronisko jest wiele. Przykładowo, 11 lat temu wyszłam na szczyt spod Nowego Targu, spędziłam noc w schronisku, a następnego dnia wróciłam do Rabki-Zdrój.
 
Trasa z Koniniek na Turbacz, źródło: mapa-turystyczna.pl
Profil trasy z Koniniek na Turbacz, źródło: mapa-turystyczna.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

DJI Osmo Pocket

950 zł Więcej...

LNB Twin BEST HG 202 Ultra Black 0,1dB

Wysokiej jakości konwerter satelitarny o współczynniku szumów 0,1 dB i...

79 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM900 RC20 UHD Triple Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy model DM900...

1 399 zł Więcej...