reklama
reklama

Beskid Śląski: Skrzyczne i Barania Góra

dodano: 2019-06-03 20:38 | aktualizacja: 2019-10-16 13:50
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

RTON Wisła / Skrzyczne Beskid Śląski to pełne wdzięku pasmo górskie obejmujące takie popularne miejscowości turystyczne, jak Ustroń, Wisła i Szczyrk. Większa jego część leży na terytorium Polski, natomiast po stronie czeskiej znajdują się zachodnie krańce Beskidu Śląskiego. Najwyższymi szczytami tego pasma są: Skrzyczne i Barania Góra. Dość popularna jest również Czantoria Wielka - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego w Czechach.

Schronisko PTTK Skrzyczne


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na szczycie Skrzycznego znajduje się też niewielka, metalowa platforma widokowa. Trzeba przyznać, że panoramy na okoliczne pasma górskie są stamtąd niesamowite.
 
Platforma widokowa na Skrzycznem
Na platformie widokowej na Skrzycznem
Widok ze Skrzycznego

Ze Skrzycznego zeszłam zielonym szlakiem w kierunku Malinowskiej Skały (1152 m n.p.m.). Około 60 m na północ od szczytu znajduje się tak zwana wychodnia skalna, przypominająca swoim kształtem ambonę. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Beskidu Śląskiego. Niestety wykonanie nadającej się do publikacji fotografii jest dość trudne, ponieważ na skałę często wchodzą pojedynczy turyści.
 
Widoki z okolic Malinowskiej Skały
Widoki z okolic Malinowskiej Skały

Około 600 m od Malinowskiej Skały znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych. Aby wrócić na parking w Ostrem, należy wejść na żółty szlak. Na przejście tego prawie 7 km odcinka trasy należy zarezerwować około 1,5 godziny czasu.

Alternatywnie na Skrzyczne można wyjść ze Szczyrku - to 2 godz. 30 min pod górę i 1 godz. 15 min z powrotem.

Przebyta przeze mnie trasa o długości 15,8 km charakteryzuje się przewyższeniem wynoszącym około 730 m. Standardowy czas przejścia wynosi 5 godz. 15 min.
 
Na Skrzyczne z Ostrego - trasa; źródło: mapa-turystyczna.pl
Na Skrzyczne z Ostrego - profil trasy; źródło: mapa-turystyczna.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Artykuły