reklama

Beskid Śląski: Skrzyczne i Barania Góra

dodano: 2019-06-03 20:38 | aktualizacja: 2019-10-16 13:50
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

RTON Wisła / Skrzyczne Beskid Śląski to pełne wdzięku pasmo górskie obejmujące takie popularne miejscowości turystyczne, jak Ustroń, Wisła i Szczyrk. Większa jego część leży na terytorium Polski, natomiast po stronie czeskiej znajdują się zachodnie krańce Beskidu Śląskiego. Najwyższymi szczytami tego pasma są: Skrzyczne i Barania Góra. Dość popularna jest również Czantoria Wielka - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego w Czechach.

Schronisko PTTK Skrzyczne


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oprócz wspomnianych powyżej Ustronia (popularnego uzdrowiska), Wisły (ze słynną skocznią) i Szczyrku (z szeregiem ośrodków narciarskich), ciekawe szlaki turystyczne wiodą również z Bielska-Białej. Warto dodać, że to niemałe miasto, z liczbą ludności wynoszącą ponad 170 tys. mieszkańców, stanowi świetny punkt wypadowy także w sąsiadujący Beskid Mały.

Jednak nie będę skupiała się tutaj na miejscowościach wypoczynkowych (choć te bez wątpliwości również są warte przedstawiania), a na wymienionych wcześniej szczytach - Skrzycznem i Baraniej Górze, na które w różnym czasie miałam przyjemność wyjść.

Czerwcową wędrówkę na Skrzyczne rozpoczęłam ze wsi Ostre w gminie Lipowa. Pod lasem znajduje się duży, ogólnodostępny parking, a także, nieco wcześniej, parking przeznaczony wyłącznie dla gości Hotelu Zimnik. Niebieski szlak, którym udałam się na Skrzyczne, przebiega w swoim początkowym fragmencie właśnie wzdłuż budynku hotelu. Następne około 4 km trasy to dość strome podejście, głównie lasem, już na sam szczyt. Na ten etap należy przeznaczyć nieco ponad 2 godziny czasu.
 
Na niebieskim szlaku prowadzącym na Skrzyczne - w oddali Barania Góra

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego należy do Korony Gór Polski (więcej na ten temat tutaj). Znajdują się na nim m.in. schronisko PTTK, wieża RTON Wisła / Skrzyczne, platforma widokowa i stacja kolei krzesełkowej.
 
RTON Wisła / Skrzyczne

RTON Wisła / Skrzyczne to obiekt będący własnością spółki Emitel. Obejmuje wieżę o wysokości 87 m oraz znajdujący się w jej pobliżu budynek. Pierwsze emisje z nadajnika na Skrzycznem zostały zainaugurowane w 1992 roku. Jednak jak czytamy na radiopolska.pl, do oficjalnego otwarcia obiektu doszło dopiero 22 października 1993 roku, po zakończeniu prac porządkowych.
 
RTON Wisła / Skrzyczne

Sygnały naziemnej telewizji cyfrowej z RTON Wisła / Skrzyczne docierają dziś do większej części województwa śląskiego, zachodniej województwa małopolskiego i wschodniej opolskiego, a także do obszarów przygranicznych Czech i Słowacji.
 
RTON Wisła / Skrzyczne

Schronisko PTTK Skrzyczne zostało zbudowane pod koniec lat 30. ubiegłego wieku. Dysponuje 29 miejscami noclegowymi w 8 pokojach. Mieści w sobie również trzy sale jadalne oraz bufet na tarasie widokowym działający w sezonie letnim.
 
Schronisko PTTK Skrzyczne

Miejsce to jest dosłownie oblegane przez turystów, którzy chętnie spędzają tam czas przykładowo przy zimnym piwie i pysznej kiełbasie z grilla.
 
Taras Schroniska PTTK Skrzyczne

Niedaleko schroniska znajduje się końcowa stacja kolei linowej na Skrzyczne ze Szczyrku, ze stacją pośrednią na Hali Jaworzynie. Co ciekawe jest to pierwsza w Polsce kolej krzesełkowa - wybudowano ją w 1958 roku. W międzyczasie kolej przechodziła kilka modernizacji. Jej łączna długość wynosi prawie 3 km.
 
Kolej linowa na Skrzyczne

Kolej linowa wykorzystywana jest m.in. w celu dotarcia do Schroniska PTTK Skrzyczne oraz przez narciarzy, by dostać się na liczne trasy zjazdowe. Stoki Skrzycznego posiadają ponad 10 km rozmaitych tras narciarskich Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, w tym trasę z homologacją FIS. Dziś kolej linowa dysponuje 4-osobowymi kanapami o przepustowości 2400 osób na godzinę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...