reklama

Mogielica - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

dodano: 2019-05-12 09:05 | aktualizacja: 2019-10-16 13:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Mogielica Choć Beskid Wyspowy przemierzyłam już wzdłuż i wszerz, to zawsze wracam tam z wielkim utęsknieniem. Pomijając walory czysto krajobrazowe, na pewno duże znaczenie ma tu niewielka odległość od Krakowa, a także to, że Beskid Wyspowy nie jest szczególnie popularny wśród turystów. Szansa na to, że w ciągu tygodnia spotyka się na szlaku choć jedną osobę jest znikoma. W ten oto sposób można całymi godzinami obcować z niczym niezmąconą przyrodą, błogo zatapiając się we własnych myślach.

Mogielica


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Polany masywu Mogielicy

Największą spośród kilku polan Mogielicy jest położona na południowo-zachodnim grzbiecie poniżej szczytu Polana Stumorgowa, zwana także Stumorgami lub Halą Stumorgową. Rozciąga się z niej wspaniały widok na kilka pasm górskich, w tym Tatry. Jej nazwa wzięła się od jej powierzchni, bowiem w latach świetności polana ta zajmowała ponad 100 mórg (ponad 50 ha).
 
Widok na Polanę Stumorgową z wieży na Mogielicy
Widok z Polany Stumorgowej na Gorc z wieżą widokową (drugi plan) oraz szczyty Tatr (trzeci plan, od lewej): Lodowy Szczyt, Gerlach, Kończysta, Wysoka i Rysy

Polana Stumorgowa znajduje się na grzbiecie łączącym Mogielicę z Krzystonowem, na wysokości ok. 1000-1100 m n.p.m. Jest to nie tylko największa polana Mogielicy, ale także największa polana w całym Beskidzie Wyspowym.
 
Polana Stumorgowa

Inne znane polany to m.in. Wyśnikówka na północnych zboczach Mogielicy oraz Cyrla - druga co do wielkości polana tego masywu po Stumorgach (przechodzi przez nią niebieski szlak z Jurkowa na szczyt Mogielicy). Niegdyś liczba polan w tym rejonie była większa, lecz zaczęły one zarastać po tym, jak zaprzestano wypasu owiec.
 
Polana Cyrla

Ze szczytu Mogielicy zeszłam właśnie Polaną Stumorgową, przez którą wiodą szlaki żółty i niebieski. Jej górna część jest zagospodarowana turystycznie - znajduje się tam kilka ławek i stołów, przy których można zjeść posiłek, podziwiając jednocześnie znajdujące się w oddali pasma górskie.
 
Polana Stumorgowa - na linii horyzontu widoczne m.in. Tatry
Szczyt Mogielicy widziany z Polany Stumorgowej
Oznaczenie szlaków żółtego i niebieskiego przechodzących przez Polanę Stumorgową
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SX88 4K UHD S2 + IP

Octagon SX88 4K UHD S2 - odchudzona wersja odbiornika UHD...

399 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

149 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum Nytro Box Plus HEVC/LAN

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C/LAN z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

119 zł Więcej...