reklama

Mogielica - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

dodano: 2019-05-12 09:05 | aktualizacja: 2019-10-16 13:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Mogielica Choć Beskid Wyspowy przemierzyłam już wzdłuż i wszerz, to zawsze wracam tam z wielkim utęsknieniem. Pomijając walory czysto krajobrazowe, na pewno duże znaczenie ma tu niewielka odległość od Krakowa, a także to, że Beskid Wyspowy nie jest szczególnie popularny wśród turystów. Szansa na to, że w ciągu tygodnia spotyka się na szlaku choć jedną osobę jest znikoma. W ten oto sposób można całymi godzinami obcować z niczym niezmąconą przyrodą, błogo zatapiając się we własnych myślach.

Mogielica


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mogielica (1170 m n.p.m.) przez to, że jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego, jest zaliczana do Korony Gór Polski - listy 28 szczytów poszczególnych pasm górskich naszego kraju. Prawdziwi zapaleńcy wędrują po górach z książeczką KGP, w której przybijają pieczątki. Na szczycie Mogielicy, nieopodal wieży widokowej, znajduje się specjalna skrzyneczka, w której można taką pieczątkę znaleźć. Oficjalnych zdobywców Korony Gór Polski jest na chwilę obecną około 2 tys., w tym blisko 200 osób, które zdobyły koronę kilkukrotnie. Aktualny rekordzista wszedł na 28 szczytów KGP aż 19 razy.
 
Wieża widokowa na Mogielicy
Oznaczenie szczytu Mogielicy ze skrzyneczką mieszczącą w sobie pieczątkę

Jurków - jeden z punktów wyjściowych na Mogielicę

Wędrówkę na Mogielicę rozpoczęłam z Jurkowa - malowniczo położonej wsi powiatu limanowskiego, otoczonej kilkoma masywami górskimi. Te w najbliższym sąsiedztwie to: Ćwilin (1072 m n.p.m. - drugi co do wysokości szczyt Beskidu Wyspowego), Jasień (1063 m n.p.m. - trzeci najwyższy szczyt), Łopień (961 m n.p.m.), wspomniana wcześniej Mogielica oraz Śnieżnica (1006 m n.p.m.). Oczywiście wszystkie te szczyty są mi dobrze znane - na każdym z nich byłam przynajmniej raz.

Przez Jurków przepływa potok zwany lokalnie Jurkówką. Jest to górna część biegu rzeki Łososina, lewego dopływu Dunajca. Łososina ma swoje źródła w masywie Jasienia. Największą atrakcją Jurkowa jest jednak drewniany kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zbudowany w 1913 roku, z zabytkowym ołtarzem głównym, kamienną chrzcielnicą i 8-głosowymi organami. Ponadto na placu przed kościołem stoi potężna dzwonnica z trzema dzwonami, w tym jednym odlanym w 1935 roku.
 
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie

Jurków stanowi świetny punkt wypadowy dla wycieczek, gdyż przechodzą przez niego szlaki turystyczne i rowerowe wiodące na pobliskie szczyty. W centrum wsi znajdują się dwa ogólnodostępne parkingi - pod kościołem i pod zajazdem Mogielica. W sezonie letnim, zwłaszcza w weekendy, mogą być one jednak przepełnione.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ADB 5800S + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik ADB5800S + karta na...

119 zł Więcej...

Konwerter Twin Opticum Robust 0.1dB

Bardzo tani, podwójny konwerter Universal Twin produkcji Opticum. Przeznaczony do...

39 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0 m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...