reklama

Słowacja: Wielki Chocz, Zamek Orawski i ruiny zamku Likawa

dodano: 2019-04-06 12:07
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Wielki Chocz Zachęcona ciekawymi opisami i fotografiami znalezionymi w internecie, postanowiłam wybrać się w Góry Choczańskie leżące na Słowacji. Z ich najwyższego szczytu - Wielkiego Chocza, rozpościerają się bowiem fantastyczne widoki na Tatry, Niżne Tatry oraz Wielką i Małą Fatrę. Przy okazji odwiedziłam jeden z najpiękniejszych zamków na Słowacji - Zamek Orawski, oraz ruiny zamku Likawa znajdujące się u stóp Gór Choczańskich.

Wielki Chocz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wielki Chocz jest bardzo popularny wśród turystów ze względu na kapitalne widoki, jakie rozpościerają się z tego szczytu. Wiele osób wyrusza tam jeszcze w nocy, by zobaczyć wschód Słońca i załapać się na tak zwaną złotą godzinę, która jest najlepszą porą do wykonywania fotografii krajobrazowych. Wielki Chocz to także świetne miejsce do robienia zdjęć panoramicznych. Natomiast dla osób, które nie zabrały ze sobą statywu, pomocny w osiągnięciu długich czasów naświetlania może okazać się postawiony tam słupek zwieńczony tarczą, pokazujący kierunki i odległości do otaczających szczytów.
 
Na Wielkim Choczu

Z wierzchołka góry roztacza się widok na większość gór Słowacji, w tym zwłaszcza na Tatry, Niżne Tatry oraz Wielką i Małą Fatrę. Widać także Babią Górę i Pilsko w Beskidzie Żywieckim.
 
Widok z Wielkiego Chocza na Wielką i Małą Fatrę
Widok z Wielkiego Chocza na Tatry
Panorama 180° z Wielkiego Chocza na północny zachód, północ, północny wschód, wschód i południowy wschód - widok na Tatry (kliknij, aby powiększyć)
Panorama 180° z Wielkiego Chocza na południowy wschód, południe, południowy zachód, zachód i północy zachód - widok na Niżne Tatry oraz Wielką i Małą Fatrę (kliknij, aby powiększyć)

Przewyższenie między Wołoską Dębową a Wielkim Choczem wynosi około 1000 m. Trasa w obie strony ma długość około 9 km, a na jej przejście trzeba zarezerwować czas przynajmniej 4 godzin.
 
Położenie Gór Choczańskich względem Krakowa i innych ważnych pasm górskich; źródło: mapa-turystyczna.pl
Wielki Chocz - trasa z Wołoskiej Dębowej; źródło: mapa-turystyczna.pl
Wielki Chocz - profil trasy; źródło: mapa-turystyczna.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 700HD

AB CryptoBox 700HD to tani satelitarny dekoder HD oparty na...

235 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Konwerter Monoblock Twin 6° Opticum LMTP-04H

Tania wersja konwertera Universal Monoblock Twin marki Opticum (6 stopni...

79 zł Więcej...