reklama

Karkonosze - prawdziwy raj dla miłośników gór

dodano: 2019-01-30 19:57 | aktualizacja: 2019-10-16 13:04
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Karkonosze Pielgrzymy Karkonosze to prawdziwy raj dla miłośników gór. Pasmo to obfituje w szlaki turystyczne, które pod względem malowniczości znacznie przewyższają te wytyczone chociażby w Beskidach. To właśnie tutaj występują granitowe skałki, zjawiskowe kotły i jeziora polodowcowe czy liczne wodospady na górskich potokach. Do tego wszystkiego dochodzą ośrodki turystyczne o bogatej bazie noclegowej - Karpacz, Szklarska Poręba i Jelenia Góra. Zapraszam na wędrówkę po Karkonoszach.

Karkonosze Śnieżne Kotły


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Następne około 3 km trasy aż do Śnieżnych Kotłów pokonałam już wolniejszym tempem ze względu na strome podejście. Śnieżne Kotły to tak zwane cyrki lodowcowe. Są położone między Wielkim Szyszakiem (1509 m n.p.m.) a Łabskim Szczytem (1471 m n.p.m.). Składają się z Małego Śnieżnego Kotła i Wielkiego Śnieżnego Kotła, oddzielonych do siebie skalistą grzędą. Poza tym na dnie Wielkiego Śnieżnego Kotła znajdują się okresowo wysychające jeziorka polodowcowe o nazwie Śnieżne Stawki. Nad krawędzią kotłów wznosi się obiekt RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły - własność spółki EmiTel, będący niegdyś schroniskiem (Schneegrubenbaude). Obok znajduje się grupa skalna o nazwie Czarcia Ambona. Warto dodać, że Śnieżne Kotły to doskonały punkt widokowy.
 
Strome podejście do Śnieżnych Kotłów
RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły - niegdyś schronisko
Skałki Czarcia Ambona i obiekt nadawczy EmiTela
Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły

Po spędzeniu kilku chwil nad Śnieżnymi Kotłami skierowałam swoje kroki ku Wielkiemu Szyszakowi, co wymaga zboczenia z czerwonego szlaku i wejścia na drogę składającą się z kamiennych płyt. Jest to drugi co do wysokości szczyt polskich Karkonoszy, po Śnieżce. Przez jego wierzchołek przebiega granica Polski z Czechami. Wielki Szyszak jest pokryty gołoborzem, czyli czymś w rodzaju rumowiska skalnego. Gołoborza występują także m.in. w Górach Świętokrzyskich. Na szczycie znajduje się bardzo już zniszczona kamienna piramida, niegdyś pomnik Wilhelma I - cesarza Niemiec, z posągiem orła. W drogę powrotną do Szklarskiej Poręby udałam się niebieskim szlakiem przez Wysoki Most. To trasa biegnąca głównie przez tereny pokryte lasem. Tego dnia przeszłam około 19 km trasę.
 
Kamienna piramida na Wielkim Szyszaku
Widok na RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły z Wielkiego Szyszaka
Gołoborze na Wielkim Szyszaku - w tle obiekt EmiTela
Trasa mojej wędrówki - Śnieżne Kotły
Profil trasy - Śnieżne Kotły
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...