reklama

Kłodzko, Góry Stołowe i Góry Sowie z kompleksem Riese

dodano: 2019-01-20 12:26 | aktualizacja: 2019-10-16 13:06
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

Kłodzko Ziemia kłodzka ma bardzo dużo do zaoferowania potencjalnym turystom. Na stosunkowo niewielkim obszarze czeka na nich mnóstwo atrakcji - od zabytkowego Kłodzka, będącego sercem tego regionu, przez bajeczne Góry Stołowe, Góry Sowie i Masyw Śnieżnika czy słynne uzdrowiska ze źródłami wód mineralnych, po tajemnicze sztolnie hitlerowskie wchodzące w skład kompleksu Riese. W tym artykule skupię się na północnej części ziemi kłodzkiej.

Góry Stołowe


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Położenie ziemi kłodzkiej na mapie Polski; źródło: www.ziemia-klodzka.pl
Mapa ziemi kłodzkiej; źródło: www.powiat.klodzko.pl

Kłodzko sercem ziemi kłodzkiej

Kłodzko to niewielkie miasto w województwie dolnośląskim liczące 27 tys. mieszkańców. Leży w Kotlinie Kłodzkiej, która wraz otaczającymi ją terenami górskimi (m.in. Góry Sowie, Góry Stołowe i Masyw Śnieżnika) nazywana jest ziemią kłodzką. Przez centrum miasta płynie Nysa Kłodzka wraz z Kanałem Młynówka. Nazwa miejscowości pochodzi od słowa kłoda.
 
Rynek w Kłodzku z barokową studnią z fontanną
Widok na miasto spod Twierdzy Kłodzko - w tle kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Najważniejszym zabytkiem miasta jest Twierdza Kłodzko, udostępniona do zwiedzania turystom. Trasa rozpoczyna się na Dziedzińcu Tumskim, gdzie w średniowieczu stały zabudowania zakonu augustianów, a potem prowadzi pod Bastionem Alarmowym. Turyści mogą zobaczyć tam słynne schody, którymi wbiegali czterej pancerni. W 1970 roku na twierdzy zrealizowano bowiem część zdjęć do serialu „Czterej pancerni i pies” (zobacz odc. 18 i 21).
 
Twierdza Kłodzko
Słynna scena z serialu „Czterej pancerni i pies” na Fortecznej Górze w Kłodzku (odc. 21 - Dom).
W tle wieża ratuszowa.

Ważnymi punktami na trasie zwiedzania są też lazaret, Bastion Wieżowy oraz donjon - ostatnie miejsce obrony, zajmujący tereny dawnego zamku. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem można podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających ziemię kłodzką. Można też odwiedzić tak zwane labirynty - do przejścia jest ponad kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminowych rozciągających się pod stokiem bojowym twierdzy. Wysokość korytarzy waha się od 90 do 180 cm.
 
Twierdza Kłodzko
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Dron wyścigowy Hubsan H122D X4 Storm FPV

Potężne silniki, kamera HD i mnogość funkcji przekonują, że Hubsan...

429 zł Więcej...

Multiswitch Opticum OMS 5/8 Pro

Multiswitch Opticum 5/8 PRO rozdziela sygnał z jednego satelity i...

170 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

325 zł Więcej...