reklama

Kłodzko, Góry Stołowe i Góry Sowie z kompleksem Riese

dodano: 2019-01-20 12:26 | aktualizacja: 2019-01-21 20:13
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

Kłodzko Ziemia kłodzka ma bardzo dużo do zaoferowania potencjalnym turystom. Na stosunkowo niewielkim obszarze czeka na nich mnóstwo atrakcji - od zabytkowego Kłodzka, będącego sercem tego regionu, przez bajeczne Góry Stołowe, Góry Sowie i Masyw Śnieżnika czy słynne uzdrowiska ze źródłami wód mineralnych, po tajemnicze sztolnie hitlerowskie wchodzące w skład kompleksu Riese. W tym artykule skupię się na północnej części ziemi kłodzkiej.

Góry Stołowe


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Położenie ziemi kłodzkiej na mapie Polski; źródło: www.ziemia-klodzka.pl
Mapa ziemi kłodzkiej; źródło: www.powiat.klodzko.pl

Kłodzko sercem ziemi kłodzkiej

Kłodzko to niewielkie miasto w województwie dolnośląskim liczące 27 tys. mieszkańców. Leży w Kotlinie Kłodzkiej, która wraz otaczającymi ją terenami górskimi (m.in. Góry Sowie, Góry Stołowe i Masyw Śnieżnika) nazywana jest ziemią kłodzką. Przez centrum miasta płynie Nysa Kłodzka wraz z Kanałem Młynówka. Nazwa miejscowości pochodzi od słowa kłoda.
 
Rynek w Kłodzku z barokową studnią z fontanną
Widok na miasto spod Twierdzy Kłodzko - w tle kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Najważniejszym zabytkiem miasta jest Twierdza Kłodzko, udostępniona do zwiedzania turystom. Trasa rozpoczyna się na Dziedzińcu Tumskim, gdzie w średniowieczu stały zabudowania zakonu augustianów, a potem prowadzi pod Bastionem Alarmowym. Turyści mogą zobaczyć tam słynne schody, którymi wbiegali czterej pancerni. W 1970 roku na twierdzy zrealizowano bowiem część zdjęć do serialu „Czterej pancerni i pies” (zobacz odc. 18 i 21).
 
Twierdza Kłodzko
Słynna scena z serialu „Czterej pancerni i pies” na Fortecznej Górze w Kłodzku (odc. 21 - Dom).
W tle wieża ratuszowa.

Ważnymi punktami na trasie zwiedzania są też lazaret, Bastion Wieżowy oraz donjon - ostatnie miejsce obrony, zajmujący tereny dawnego zamku. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem można podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających ziemię kłodzką. Można też odwiedzić tak zwane labirynty - do przejścia jest ponad kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminowych rozciągających się pod stokiem bojowym twierdzy. Wysokość korytarzy waha się od 90 do 180 cm.
 
Twierdza Kłodzko
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 700HD

AB CryptoBox 700HD to tani satelitarny dekoder HD oparty na...

235 zł Więcej...

Moduł DeltaCAM Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...