reklama

Madera - wyspa Ronaldo, Sissi i... Piłsudskiego

dodano: 2018-11-07 23:15 | aktualizacja: 2019-10-16 13:10
autor: Janusz Sulisz/Grzegorz Foltak | źródło: podrozezantena.pl

Madera Madera to jeden z regionów autonomicznych w Portugalii i archipelag wulkanicznych wysp na Atlantyku, który odpowiada pod względem geograficznym archipelagowi hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Region Autonomiczny Madery jest integralną częścią Unii Europejskiej o statusie jednego z najbardziej oddalonych regionów na terytorium Unii (dalej jest kilka terytoriów zamorskiej Francji). Madera to wyspa „wiecznej wiosny” - często odwiedzana przez Polaków.

Madera


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Telewizja i anteny na Maderze

RTP Madeira to kanał telewizyjny należący do lokalnych stacji telewizyjnych RTP Group - Radia i Telewizji Portugalii. Ma za zadanie świadczyć misję publicznej stacji na terenie archipelagu Madery (taki odpowiednik regionalnych ośrodków TVP3 w Polsce). Uruchomiono ją 6 sierpnia 1972 r. w Funchal.​ 9 października 2011 r. RTP Madeira zaczęła nadawać samodzielnie w godzinach 19:00-0:00, a pozostałym czasie nadawane są informacje RTP (obecnie RTP3).

Typowa instalacja anteny satelitarnej na domu na Maderze

Dopiero 7 marca 2015 r. RTP Madeira stała się dostępna w całej Portugalii kontynentalnej oraz na Azorach poprzez operatorów MEO, Cabovisão, Vodafone i NOS. Co ciekawe aż do 12 lutego 2017 r. RTP Madeira była jedynym kanałem RTP, który wciąż był nadawany w formacie 4:3, a dopiero od tej daty cały program była transmitowany w całości w formacie 16:9. Kanał RTP Madeira jest dostępny na całym archipelagu z naziemnej telewizji cyfrowej (TDT) na kanale 5.

Zrzut ekranowy RTP Madeira

Kanał RTP Madeira można też oglądać w Internecie. Po lewej jest logo RTP3, po prawej RTP Madeira.

RTP Madeira jest nadawana aż 3 razy z satelity Hispasat 30W-5 na pozycji 30°W. Kanał 2 razy jest zdublowany dla operatora platformy NOS (w DVB-S na 12,322 GHz, pol. H i w DVB-S2 na 12,360 GHz, pol. H), a także dla operatora Meo na 12,130 GHz, pol. H. Sygnał zawsze jest kodowany w systemie Nagra MA, więc w Polsce raczej trudno go oglądać w wersji odkodowanej (FTA). Na wyspie są liczne anteny satelitarne operatorów platform NOS, Meo, a także byłej platformy TV Cabo. Część mieszkańców korzysta z anten naziemnej telewizji cyfrowej TDT.

Włoska antena Fracarro na Maderze

Na Maderze nadają liczne portugalskie stacje radiowe, w tym miejscowe Antena 1 Madeira i Antena 3 Madeira. Lista stacji radiowych na Maderze.

Co ciekawe na Maderze można odbierać kanały z satelity Eutelsat Hot Bird - 13°E, przy czym sygnał jest nieco gorszy niż w Polsce (42 dbW zamiast 51 dbW), więc hotel musi korzystać z nieco większej anteny (120-130 cm), jeśli chciałby mieć w ofercie kanały FTA z Polski.

Konwerter Televes na antenie

Od redakcji:

Zachęcamy innych podróżników do nadsyłania własnych tekstów z fotografiami z podróży, a postaramy się je opublikować. Pochwalcie się swoją wycieczką lub podróżą w nieznane - nie jest ważne czy pieszo, samolotem, rowerem czy motorem. Może być pielgrzymka, wycieczka rodzinna lub samotne wejście na szczyt - istotna jest idea i może czasami jakaś antenka po drodze.

Piszcie na adres: redakcja[at]satkurier.pl.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...