reklama

Madera - wyspa Ronaldo, Sissi i... Piłsudskiego

dodano: 2018-11-07 23:15 | aktualizacja: 2019-10-16 13:10
autor: Janusz Sulisz/Grzegorz Foltak | źródło: podrozezantena.pl

Madera Madera to jeden z regionów autonomicznych w Portugalii i archipelag wulkanicznych wysp na Atlantyku, który odpowiada pod względem geograficznym archipelagowi hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Region Autonomiczny Madery jest integralną częścią Unii Europejskiej o statusie jednego z najbardziej oddalonych regionów na terytorium Unii (dalej jest kilka terytoriów zamorskiej Francji). Madera to wyspa „wiecznej wiosny” - często odwiedzana przez Polaków.

Madera


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Co warto zobaczyć na Maderze:

4 najlepsze piaszczyste plaże na Maderze to Calheta, Machico, Prainha i Seixal.

Calheta
Plaża Calheta była pierwszą „importowaną” piaszczystą plażą na Maderze. Otoczona jest małymi falochronami, co zwykle oznacza mniej fal lub prądów morskich. Znajduje się obok przystani Calheta z promenadą i różnymi udogodnieniami, takimi jak WC, szatnie, boiska do siatkówki i restauracje.

Machico
Na południowym wybrzeżu leży plaża Machico, również z „importowanego” piasku. Jedną z jej osobliwości jest to, że można tam oglądać starty i lądowania samolotów na Maderze, bo w pobliżu jest lotnisko. W okolicy znajduje się również naturalna plaża Machico, z kamykami i czarnym piaskiem, typowymi dla wyspy.

Prainha
Obok Ponta de São Lourenço, na południowo-wschodnim wybrzeżu Madery, znajduje się mała plaża Prainha. Ta plaża z naturalnego, cienkiego i miedzianego piasku jest osłonięta w naturalnej zatoczce. Ta plaża jest ceniona za czyste wody i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Wokół niego znajdują się góry z kilkoma drzewami i malownicza Kaplica Nossa Senhora da Piedade.

Seixal
Naturalna piaszczysta plaża portu Seixal, na północnym wybrzeżu wyspy, jest jedną z najczęściej fotografowanych plaż na Maderze, dzięki wyjątkowej scenerii. Jej piękny, cienki czarny piasek łagodzi lśniąca zieleń okolicznych gór. Ma mały port/molo obok plaży, która lekko przełamuje siłę fal. W pobliżu znajdują się również naturalne baseny Seixal.
Wulkaniczne skałki wystające z oceanu


Lewady na Maderze.
Co to są lewady? Pewnie w Polsce mało kto wie, co to jest?

Lewada to taki kanał służący do transportu wody na Maderze, zwykle z części północnej ku południowej. Lewady są wykute w zboczach górskich, a wzdłuż nich ciągną się szlaki piesze. A tych lewad jest aż 1500 km. Wśród polecanych szlaków są m.in. podejście na najwyższy szczyt Madery - Pico Ruivo oraz na półwysep São Lourenço. Polecana jest Levada das 25 fontes, która jest urokliwa i mało wymagająca. 10 najlepszych tras najlepiej przejrzeć tu.

Lewada 
Kot też spaceruje po lewadzie

Cabo Girão
To wysoki klif, z którego widać ładnie Funchal. Stał się atrakcją turystyczną, od kiedy w 2012 r. zbudowano specjalny taras ze szklaną podłogą (kto się boi, nie wchodzi!). Najlepiej udać się rano, jeszcze przed najazdem turystów zwożonych tam autokarami. Klif ma 580 m n.p.m. - na zachód od Funchal, a widok z klifu zapiera dech w piersiach. Szklana platforma stała się jedną z największych atrakcji Madery. Do Cabo Girão można dostać się pożyczonym samochodem lub autobusem (154 z Funchal).

Na szklanej kładce Cabo Girão

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...