reklama

Madera - wyspa Ronaldo, Sissi i... Piłsudskiego

dodano: 2018-11-07 23:15 | aktualizacja: 2019-10-16 13:10
autor: Janusz Sulisz/Grzegorz Foltak | źródło: podrozezantena.pl

Madera Madera to jeden z regionów autonomicznych w Portugalii i archipelag wulkanicznych wysp na Atlantyku, który odpowiada pod względem geograficznym archipelagowi hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Region Autonomiczny Madery jest integralną częścią Unii Europejskiej o statusie jednego z najbardziej oddalonych regionów na terytorium Unii (dalej jest kilka terytoriów zamorskiej Francji). Madera to wyspa „wiecznej wiosny” - często odwiedzana przez Polaków.

Madera


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Madera jest drugim najbogatszym regionem w Portugalii, z PKB na mieszkańca wynoszącym 103% (powyżej średniej europejskiej). Na wyspach Madery mieszka około 270 tys. mieszkańców, przy czym prawie połowa mieszka w Funchal. Wyspa jest bardzo obciążona turystycznie i to przez cały rok ze względu na swoisty klimat z łagodnymi temperaturami, zarówno zimą, jak i latem.

Klimat: wieczna wiosna
Zimą jest tam tylko 19°C, a woda ma 18°C, więc nie jest tak źle. Jasne, że w takim klimacie na wybrzeżu nigdy nie wystąpiły opady śniegu. Najniższą odnotowaną temperaturą było 7,4°C w nocy. W grudniu są największe opady deszczu - czasami pół miesiąca pada i wtedy lepiej się tam nie wybierać. Nieco lepiej jest w styczniu czy w lutym, ale dopiero od marca jest coraz cieplej i mniej opadów.


W lipcu i sierpniu jest bardzo mało opadów, a ostatnio co rok jest susza, która powoduje gwałtowne pożary. W sierpniu 2013 r. szpital i niektóre prywatne domy zostały ewakuowane, a pożar zbliżył się do Funchal. Wiele domów zostało zniszczonych, gdy pożar uderzył w Monte, przedmieście Funchal. W sierpniu 2016 r. pożary spowodowały ewakuację ponad 1000 osób, zniszczyły 150 domów i doprowadziły do ​​śmierci trzech osób.

Wspomnieć warto, że 20 lutego 2010 r. duża burza na Maderze spowodowała powodzie i osunięcia ziemi, powodując 48 ofiar śmiertelnych i około 250 rannych. Najbardziej dotknęło to miast Funchal i Ribeira Brava, gdzie zawaliło się kilka mostów, zalało drogi i ścieżki. Przez Funchal przelały się trzy ogromne strumienie wody i błota, powodując wielkie zniszczenia. Kilka domów zostało zniszczonych przez osuwiska. Portugalia ogłosiła wtedy 3 dni żałoby.

Rolnictwo było historycznie dominującym sektorem gospodarki Madery.
Produkcja cukru z trzciny cukrowej, która przed wiekami przyciągnęła na wyspę żydowskich, genueńskich i portugalskich kupców była katalizatorem gospodarki Madery. Wtedy pojawiła się ogromna potrzeba siły roboczej, na wyspę przywieziono niewolników z Wysp Kanaryjskich, Maroka, Mauretanii, a następnie innych części Afryki. Przemysł cukrowniczy rozwijał się aż do XVII wieku, potem produkcję cukru z trzciny przejęła Brazylia, a Madera popadła w kłopoty.

W nisko położonych terenach blisko morza uprawia się jabłka, banany z Madery (w Polsce raczej nieznane), mango, trzcinę cukrową i marakuję. Na terenach na poziomie pośrednim uprawia się rośliny jadalne, takie jak ziemniaki, fasola, pszenica, kukurydza i drzewa owocowe z obszaru Morza Śródziemnego (figi). Wyżej są tylko pastwiska i lasy sosnowe.

Banany na Maderze

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Konwerter Monoblock Twin 6° Opticum LMTP-04H

Tania wersja konwertera Universal Monoblock Twin marki Opticum (6 stopni...

99 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...