reklama

Lizbona to miasto wyjątkowe - raz odkryte przyciąga

dodano: 2018-10-21 11:36 | aktualizacja: 2018-10-25 15:03
autor: Magda Strzykalska / Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Lizbona Eu gusto Lisboa muito [z port. bardzo lubię Lizbonę] - Lizbona to miasto wyjątkowe. Pachnie świeżo wypieczonymi Pasteis de Nata, pysznymi kalmarami i dorszem. Jest też wyjątkowo panoramiczne - nie bez kozery najpopularniejsze miejsca skrywają nie tylko historyczny rys dotknięty trzęsieniem ziemi, a malownicze widoki za każdym razem zapierają dech w piersiach. Zawsze…

Lizbona


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Belem – właśnie tam pozostało moje serce

Odwiedzając zlokalizowane nieopodal (20-30 min od centrum) małe miasteczko Belem, można stwierdzić, że Lizbona to tylko namiastka piękna Portugalii.

Belem to rejon z niecą inną atmosferą i wolniejszym tempem życia. Znajdują się tam wyjątkowo cenne zabytki wpisane do UNESCO, a mowa o Klasztorze Hieronimitów - Mosteiro dos Jerónimos czy Torre de Belem – wieżyczce z 1520 r. postawionej na wodzie. Nie można przejść obojętnie także obok Pomnika Odkrywców z niespotykanym kształtem i wyjątkowo prostym w formie przekazem – pomnik prezentuje statek ze słynnymi portugalskimi odkrywcami, artystami, misjonarzami – wśród nich, na przodzie Henryk Żeglarz, uważany za twórcę portugalskiego imperium kolonialnego.

Jednak tym, co przyciągnie każdego turystę, będzie z pewnością jedna z najsłynniejszych cukierni w całej Portugalii Pasteis de Belem, która serwuje słodkie mini tarty z budyniem w środku: pasteis de nata – nie sposób nie zakochać się w tym smaku. Kolejki do knajpy ciągną się setkami metrów!

Charakterystyczną częścią Belem jest widok na most (nieco mniejszy, lecz podobny do tego w San Francisco), który jest łącznikiem z Tejo. To właśnie nad brzegiem rzeki Tejo znajduje się ogromny pomnik Jezusa Chrystusa – Christo Rei, przypominający tego z Rio de Janeiro (biskup Lizbony podjął decyzję budowy pomnika właśnie po wizycie w Brazylii).

Belem to piękny rejon z bardzo przyjaznymi ludźmi

Już pierwszego dnia portugalska babcia zaprosiła mnie do siebie, tylko dlatego, że zauważyła nową twarz w okolicy. Nie mogłyśmy się dogadać – ona nigdy nie rozmawiała z obcokrajowcem, a ja nigdy nie miałam okazji używać tego „szorstkiego”, portugalskiego języka (pełnego „ky”, „szy”, „sau”). Pomagały nam tylko migi, ale było wyjątkowo rodzinie. Po kilku miesiącach pobytu babcia płakała jak wyjeżdżałam.

Mimo że doświadczyłam wiele dobrego ze strony Lizbończyków, spotkałam także kradzież, która masowo pojawiała się w niemal każdej części Lizbony. Wiedziałam o tym i pilnowałam siebie w każdym publicznym miejscu; mimo to, zostałam okradziona 2 razy (co jednak ważne, policja za każdym razem znalazła wszystkie moje dokumenty).

Anteny, telewizja i platformy w Lizbonie

Najbardziej znaną telewizją w Portugalii jest Rádio e Televisão de Portugal (RTP) - portugalski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, który po restrukturyzacji od 31 marca 2004 r. ma siedzibę w Cabo Ruivo w Lizbonie. RTP1 nadaje od 7 marca z 1957 roku. To RTP dominuje na portugalskim rynku, mimo że działają tam mocni prywatni nadawcy i operatorzy platform satelitarnych i telekomunikacyjnych. Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie mają dostęp do 10 kanałów RTP i kilku radiowych, głównie tam gdzie mieszkają Portugalczycy czy Brazylijczycy, albo też mieszkańcy byłych kolonii tego kraju (Mozambik, Angola, Goa). Są też specjalne kanały RTP dla wysp portugalskich, czyli RTP Madeira (dla Madery), RTP Açores (nadający dla Azorów) oraz RTP África - kanał przeznaczony dla byłych portugalskich kolonii Afryki (Angoli, Gwinei Bissau, Mozambiku, Republiki Zielonego Przylądka, Wysp Świętego Tomasza i Książęcej).
 
Zbiorowisko anten

Międzynarodowy kanał RTP Internacional jest obecny niemal we wszystkich krajach i regionach świata. W Polsce między innymi dlatego, że RTP Int. jest niekodowany z satelity Eutelsat Hot Bird - 13°E (11,334 GHz, pol. H). Kanał ten jest na liście dekoderów największych polskich platform: Cyfrowego Polsatu (k. 427) i nc+ (k. 258/317).

Co ciekawe dwa największe kluby piłkarskie Lizbony - Benfica i Sporting mają własne kanały telewizyjne, które są w wielu portugalskich platformach i kablówkach.
 
Antena nieistniejącej już platformy TV Cabo

Przez 16 lat najbardziej znana była platforma satelitarna TV Cabo z satelitów Hispasat na pozycji 30°W . Do tego czasu wiele anten TV Cabo można zobaczyć w takich krajach, jak Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Holandia czy Luksemburg, gdzie mieszka dużo Portugalczyków, którzy tam wyemigrowali. 17 marca 2010 r. TV Cabo zmieniono na markę ZON - stąd wiele anten z napisem tej marki. W 2013 r. zatwierdzono połączenie z firmą Optimus, a nazwa firmy została zmieniona na ZON Optimus. W maju 2014 r. obie marki ZON i Optimus zostały połączone w jedną markę o nazwie NOS.
 
Antena NOS z zabawnie pozwijanym kablem

Większość portugalskich kanałów telewizyjnych jest nadal z pozycji 30°W , ale aktualnie są tam dwie dominujące platformy Meo i NOS - obie kodowane w systemie NMA (Nagravision). Najnowsze anteny satelitarne to już czasze z logo tych operatorów - także w Lizbonie jest ich bardzo dużo, choć nadal można znaleźć dużo starych anten parabolicznych.
 
Anteny portugalskich platform DTH

Meo należy do Altice Portugal (dawniej Portugal Telekom - PT) z siedzibą w Lizbonie przy Av. Fontes Pereira de Melo. Meo ma ponad 1 mln abonentów. W platformie Meo z 30°W nadawany jest kanał Sport TV 4K (12,284 GHz, pol. H, kodowany w NMA).
 
Antena NOS w całej okazałości

Platformy Meo i NOS konkurują jeszcze z platformą IPTV - Vodafone TV+NET+VOZ, której dekoder udało nam się obsługiwać. Nie był to taki zwykły dekoder, ale podłączony tylko do światłowodu (bez satelity) zaawansowany dekoder 4K, na którym były m.in. kanały RTP 4K (m.in. w czasie MŚ w Rosji) i Sport TV 4K. Także Vodafone Portugal ma siedzibę w Lizbonie - widać, że wszystko kręci się jeśli chodzi o media i telewizje w stolicy Portugalii.
 
Plansza Sport TV 4K
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Pro Evo

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+. W najnowszej wersji...

499 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2851S + pakiet Komfort+/Filmbox 6m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: dekoder ADB2851S (bez tunera DVB-T)...

179 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

89 zł Więcej...