reklama

Lizbona to miasto wyjątkowe - raz odkryte przyciąga

dodano: 2018-10-21 11:36 | aktualizacja: 2018-10-25 15:03
autor: Magda Strzykalska / Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Lizbona Eu gusto Lisboa muito [z port. bardzo lubię Lizbonę] - Lizbona to miasto wyjątkowe. Pachnie świeżo wypieczonymi Pasteis de Nata, pysznymi kalmarami i dorszem. Jest też wyjątkowo panoramiczne - nie bez kozery najpopularniejsze miejsca skrywają nie tylko historyczny rys dotknięty trzęsieniem ziemi, a malownicze widoki za każdym razem zapierają dech w piersiach. Zawsze…

Lizbona


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Innymi pięknymi rejonami tego miasta są choćby Estrela, Chiado czy Rossio. Przyciągały swoją autentycznością, pomimo turystycznej presji. Bez problemu mogliśmy tam znaleźć Portugalczyków siedzących przed budynkami i grającymi w karty, a także prawdziwych artystów, którzy malowali przede wszystkim dla sztuki, nie zarobku. Lizbona odkryta raz - przyciąga i zaskakuje kolejnym razem, kiedy się ją odwiedza, na nowo i nowo.
 
Plac Rossio w Lizbonie

A kiedy już tam będziemy, warto odwiedzić też Praça do Martim Moniz oraz kolejny punkt widokowy – tym razem Miradouro de São Pedro de Alcântara (w połączeniu z aromatyczną kawą jest idealnym początkiem dnia). Najlepiej bawiłam się chyba w knajpach na Bairro Alto – uliczki, które w ciągu dnia są puste, wieczorem wypełniają się tysiącami młodych ludzi. Będąc w Lizbonie nie można pominąć pchlego targu z antykami, pamiątkami czy ubraniami – Feira da Ladra.
 

Dla miłośników nowoczesnej architektury Lizbona poleca olbrzymie oceanarium (podobno największe w Europie), a także tereny zbudowanego specjalnie na Expo w 1998 – Parque das Nações. W tamtych rejonach warto zrobić sobie zdjęcie na pięknym, białym dworcu kolejowym Oriente.
 
Ulice tętniące życiem

Nieopodal jest most Ponte Vasco da Gama, wiszący nad ujściem rzeki Tag, łączący Montijo i Alcochete z Lizboną i Sacavém. Ma 12,3 km długości (0,8 km głównego mostu i 11,5 km na wiaduktach) jest najdłuższym mostem w Europie Zachodniej, drugim najdłuższym w całej Europie (dłuższy jest tylko krymski most otwarty w 2018 r.) i jeden z największych w świecie. Most zaplanowano na 120 lat - został zaprojektowany, aby wytrzymać wiatr o prędkości 250 km/h oraz oprzeć się trzęsieniom ziemi 4,5 razy silniejszym niż historyczne trzęsienie z 1755 r., które prawie całkowicie zniszczyło Lizbonę, a oszacowano je na 8,7 w skali Richtera.
 
Charakterystyczna zabudowa
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2850ST + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik combo ADB2850ST + karta...

129 zł Więcej...

Ogrzewacz anten Fuba DAA 780/850

Fuba AHZ 780/850 - ogrzewacz do anten satelitarnych Fuba DAA...

649 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Opticum Nytro Box HEVC

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

99 zł Więcej...