reklama

Lizbona to miasto wyjątkowe - raz odkryte przyciąga

dodano: 2018-10-21 11:36 | aktualizacja: 2018-10-25 15:03
autor: Magda Strzykalska / Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Lizbona Eu gusto Lisboa muito [z port. bardzo lubię Lizbonę] - Lizbona to miasto wyjątkowe. Pachnie świeżo wypieczonymi Pasteis de Nata, pysznymi kalmarami i dorszem. Jest też wyjątkowo panoramiczne - nie bez kozery najpopularniejsze miejsca skrywają nie tylko historyczny rys dotknięty trzęsieniem ziemi, a malownicze widoki za każdym razem zapierają dech w piersiach. Zawsze…

Lizbona


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Odkrywając piękno miasta… tramwajem

Z Lizbony przywiozłam niejedną pamiątkę, ale ulubionym wspomnieniem jest magnes w kształcie starego, żółtego tramwaju. To właśnie charakterystyczne, odrestaurowane tramwaje z lat 30. XX w. nazywane remodelados lub ligeiros są jedną popularniejszych atrakcji miasta. Robią wrażenie „wspinając” się po stromych, a niekiedy po bardzo wąskich drogach. Najsłynniejszy jest tramwaj nr 28, a zabytkowych tramwajów jeździ po Lizbonie aż 40.
 
W tle klasztor São Vicente de For
Co ważne tramwaje są używane jako główny środek transportu w Lizbonie – nie tylko przez turystów, ale także przez samych mieszkańców tego pięknego rejonu Portugalii. Zakochałam się w nich i często podróżowałam bez obranego wcześniej celu… Są tłoczne i gwarne – to prawdziwa, obok ceramicznych, malowanych ręcznie azulejus – wizytówka Lizbony.
 
Lizboński tramwaj

„Wnętrze” i najpiękniejsze miejsca Lizbony

Lizbonę pamiętam z kilku najchętniej odwiedzanych, acz klasycznych turystycznie miejsc. Mowa m.in. o przestronnym placu Praça do Comércio (znajdował się tu kiedyś pałac królewski, zniszczony podczas trzęsieniu ziemi w 1755 r.), które otwiera się na malownicze wody pobliskiego Tagu.
Wiele czasu spędziłam w dzielnicy, w której urodził się Św. Antoni.
 
Plac Praça do Comércio

Alfama, bo o niej mowa, to dzielnica pełna uroku, swoistego, lokalnego klimatu oraz muzyki fado. To tutaj też mieści się piękna i monumentalna katedra Sé, a w małych, wąskich uliczkach starsze Portugalki wieszają pranie, namawiając turystów do kupienia słodkiej, domowej nalewki ginjinha.
 
Pomnik Luísa de Camões

Kiedy już pomiędzy wąskimi uliczkami odnajdzie się właściwą drogę (a można i czasami fajnie jest nawet zabłądzić!), warto kierować się w stronę pięknego tarasu widokowego Miradouro Portas de Sol. Tuż obok jest inny, równie piękny punkt widokowy, Miradouro de Santa Luzia. Na Alfamie można odwiedzić także historyczny zamek Świętego Jerzego, połączony z lokalną tradycją dzisiejszych mieszkańców.
 
Magiczne uliczki Lizbony
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Opticum Nytro Box HEVC

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

99 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A jasnoszara

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

Inteligentny kabel iHDMI 1,8m

Inteligentny kabel połączeniowy HDMI-HDMI długości 1,8m - działa dobrze z...

199 zł Więcej...