reklama

Lizbona to miasto wyjątkowe - raz odkryte przyciąga

dodano: 2018-10-21 11:36 | aktualizacja: 2018-10-25 15:03
autor: Magda Strzykalska / Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Lizbona Eu gusto Lisboa muito [z port. bardzo lubię Lizbonę] - Lizbona to miasto wyjątkowe. Pachnie świeżo wypieczonymi Pasteis de Nata, pysznymi kalmarami i dorszem. Jest też wyjątkowo panoramiczne - nie bez kozery najpopularniejsze miejsca skrywają nie tylko historyczny rys dotknięty trzęsieniem ziemi, a malownicze widoki za każdym razem zapierają dech w piersiach. Zawsze…

Lizbona


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Odkrywając piękno miasta… tramwajem

Z Lizbony przywiozłam niejedną pamiątkę, ale ulubionym wspomnieniem jest magnes w kształcie starego, żółtego tramwaju. To właśnie charakterystyczne, odrestaurowane tramwaje z lat 30. XX w. nazywane remodelados lub ligeiros są jedną popularniejszych atrakcji miasta. Robią wrażenie „wspinając” się po stromych, a niekiedy po bardzo wąskich drogach. Najsłynniejszy jest tramwaj nr 28, a zabytkowych tramwajów jeździ po Lizbonie aż 40.
 
W tle klasztor São Vicente de For
Co ważne tramwaje są używane jako główny środek transportu w Lizbonie – nie tylko przez turystów, ale także przez samych mieszkańców tego pięknego rejonu Portugalii. Zakochałam się w nich i często podróżowałam bez obranego wcześniej celu… Są tłoczne i gwarne – to prawdziwa, obok ceramicznych, malowanych ręcznie azulejus – wizytówka Lizbony.
 
Lizboński tramwaj

„Wnętrze” i najpiękniejsze miejsca Lizbony

Lizbonę pamiętam z kilku najchętniej odwiedzanych, acz klasycznych turystycznie miejsc. Mowa m.in. o przestronnym placu Praça do Comércio (znajdował się tu kiedyś pałac królewski, zniszczony podczas trzęsieniu ziemi w 1755 r.), które otwiera się na malownicze wody pobliskiego Tagu.
Wiele czasu spędziłam w dzielnicy, w której urodził się Św. Antoni.
 
Plac Praça do Comércio

Alfama, bo o niej mowa, to dzielnica pełna uroku, swoistego, lokalnego klimatu oraz muzyki fado. To tutaj też mieści się piękna i monumentalna katedra Sé, a w małych, wąskich uliczkach starsze Portugalki wieszają pranie, namawiając turystów do kupienia słodkiej, domowej nalewki ginjinha.
 
Pomnik Luísa de Camões

Kiedy już pomiędzy wąskimi uliczkami odnajdzie się właściwą drogę (a można i czasami fajnie jest nawet zabłądzić!), warto kierować się w stronę pięknego tarasu widokowego Miradouro Portas de Sol. Tuż obok jest inny, równie piękny punkt widokowy, Miradouro de Santa Luzia. Na Alfamie można odwiedzić także historyczny zamek Świętego Jerzego, połączony z lokalną tradycją dzisiejszych mieszkańców.
 
Magiczne uliczki Lizbony
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Książka - Anteny Satelitarne

Książka ANTENY SATELITARNE pod redakcją Janusza Sulisza - redaktora naczelnego...

35 zł Więcej...