reklama

Hainan - chińskie Hawaje i kosmodrom Wenchang

dodano: 2018-10-02 20:08 | aktualizacja: 2019-10-16 13:11
autor: Justyna Sulisz / Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Hainan Wyspa Hainan jest najbardziej wysuniętą na południe prowincją Chin, a także największa chińską wyspą - ma 34 tys. km kw. i ponad 9 mln mieszkańców. Jest to tropikalny raj dla turystów z Chin kontynentalnych szukających słońca i piasku, a więc jest promowany jako „Wschodnie Hawaje", a poza Azją, np. w Polsce jako „chińskie Hawaje". Stolicą jest Haikou, a najbardziej znana jest miejscowość Sanya, gdzie jest jedno z dwóch lotnisk na wyspie. Na kilka dni trafiłam właśnie do Sanyi.

Hainan


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wyspa Hainan jest położona w tropikalnej, południowej części Chin.

To miejsce jest ciepłe przez cały rok i w praktyce nie ma tam zimy. Poza tym oferuje ładne plaże z płytkim morzem i piękne, tropikalne krajobrazy, które sprawiają, że jest to słynny kurort w Chinach. Jego regionami administracyjnymi są: wyspa Hainan, archipelag Xisha, archipelag Zhongsha i archipelag Nansha.
 
Jedna ze świątyń

Główna wyspa - Hainan Island, która ma kształt gigantycznej elipsy, jest największą chińską wyspą po Tajwanie. Stolica Haikou City znajduje się w północnej części wyspy. Jest politycznym, gospodarczym, kulturalnym i transportowym centrum całej prowincji. Drugim dużym miastem jest Sanya, która jest popularnym miejscem turystycznym. - leży na południu
 
Wschodnie Hawaje

Należący do północnej części tropików Hainan leży prawie na tej samej szerokości geograficznej co Hawaje, do tego ma tropikalny, monsunowy klimat i przez to jest określana jest jako „Wschodnie Hawaje". Średnia roczna temperatura wynosi 23-25​​°C. Najzimniejszy jest tam luty - średnia temperatura wynosi wtedy 16-20°C, kiedy północne Chiny są zaśnieżone i mroźne, to mieszkańcy i turyści mogą pływać w morzu i cieszyć się słońcem na plaży. Najgorętszy na Hainan jest sierpień z temp. 35-39°C. Trzeba też pamiętać, że wyspa jest często niszczona przez tajfuny, które zdarzają się od maja do października.
 
Panorama z plaży na Hainan

Wyspa ma piaszczyste plaże i tropikalne krajobrazy, takie jak Holiday Beach, rezerwat przyrody Dongzhai Harbor Mangrove, plantacja kokosów Dongjiao, Asian Dragon Bay i wyspa Wuzhizhou (Coral Island). Wszystko to sprawia, że ​​wyspa jest wakacyjnym miejscem nie tylko w Chinach, ale także w Korei Południowej czy w Rosji. Szczególnie przyjeżdżają tu turyści w zimie - nie brakuje też nowożeńców w podróży poślubnej. Co ciekawe bogaci Chińczycy często decydują się na zakup miejsca w domu spokojnej starości na wyspie.
 
Plaża na Hainan

W tym miejscu należy zwrócić szczególną uwagę na to, że od 2008 r. chiński rząd poczynił wielkie wysiłki, aby rozwinąć tę wyspę tropikalną na międzynarodowy cel turystyczny. 30 grudnia 2010 r. oddano do użytku pierwszą, szybką kolej miejską Hainan Eastern Ring Rail. Dzięki niej można łatwo i szybko podróżować między północnym punktem wyspy (Haikou) i jej południowym punktem (Sanya) - podróż trwa 1,5 godziny.

Górzysta, środkowa część wyspy jest domem dla rdzennych mieszkańców Li i Miao (obecnie 15% populacji wyspy). Lokalny dialekt hajnański jest trudny do zrozumienia nawet dla tych mówiących po mandaryńsku.
 
Świątynia w Sanyi

Przez większą część swojej historii wyspa Hainan znajdowała się na najbardziej odległej granicy Chin - dawniej urzędnicy bywali wysyłani na tę wyspę w ramach zesłania. Przez wieki wielu mieszkańców Hainan wyemigrowało do innych krajów Azji Południowo-Wschodniej, a ostatnio popularnym celem emigracji był Hongkong. Teraz wyspa jest dla Chin miejscem strategicznym: turystycznie i militarnie, bo tam są tajne bazy chińskich okrętów podwodnych i całe zarządzanie spornymi wyspami na pobliskich morzach.

Miejsca warte odwiedzenia na Hainan:
  • Wyspa Phoenix, sztuczna wyspa w Zatoce Sanya.
  • Monkey Island, w pobliżu Xiangshui Wan, popularnej miejscowości turystycznej położonej w Lingshui, jest chronionym przez państwo rezerwatem przyrody dla makaków.
  • Yalong Bay (Crescent Dragon Bay lub Yalong Wan), długa, 7-kilometrowa plaża na wschód od miasta Sanya.
  • Obszar widokowy Xiangshui Bay Scenic Area, 48 km od Sanya.
  • Luobi Cave, 15 km na północ od Sanya City.
  • Świątynia Nanshan, buddyjski obszar kulturowy na zachód od Sanya, jest tam wysoki na 108 m posąg Guanyin, buddyjskiej bogini miłosierdzia - zbudowano go w 2003 r. 40 km od Sanyi, w pobliżu góry Nanshan znajduje się Międzynarodowy Obszar Turystyki Nanshan, otwarty w 1999 r., gdzie znajduje się klasztor Nanshan i posąg Bogini Guanyin. Wszystko to tworzy park buddyjskiej kultury „Nanshan". W jednej ze świątyń znajduje się posąg Guanyin o wadze 140 kg, wykonany z czystego złota, wymieniony w Księdze Rekordów Guinessa jako największy złoty posąg w Azji.
  • Yanoda to obszar lasu deszczowego. Jest on otwarty dla zwiedzających z pieszymi wycieczkami z przewodnikiem.
  • Na najwyższej górze wyspy - Dongshan znajduje się zbiór ogromnych kamieni o najdziwniejszych formach, z których każda ma swoją własną nazwę i jest opisana w specjalnym katalogu.
  • W Wenchang znajdują się największe plantacje palm kokosowych.
  • W zatoce Yalunvan znajduje się muzeum muszli tropikalnych mórz i Ogród Motyli.

 

Posąg bogini Guanyin w parku buddyjskiej kultury „Nanshan"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Moduł UniCam Pro Evo

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+. W najnowszej wersji...

499 zł Więcej...