reklama

Transylwania nie tylko krainą Draculi

dodano: 2017-12-18 18:51 | aktualizacja: 2019-10-16 14:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2017

Rumunia zamek Rasnov Według zamysłu poniższa relacja miała być zatytułowana „Podróże z anteną – Rumunia” i miała zawierać także opis Bukaresztu i wybrzeża Morza Czarnego. Autorka zdecydowała się jednak podzielić artykuł na dwie części. Pierwsza z tych części, zamieszczona poniżej, przybliża Transylwanię, zwaną także Siedmiogrodem. Kraina ta kojarzona jest przede wszystkim z postacią Draculi i średniowiecznymi zamkami. Co jeszcze skrywa w sobie Transylwania?

Rumunia Góry Bucegi Cantonul Jepi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Najstarsze zachowane po dziś dzień konstrukcje pochodzą z XIV wieku. Twierdza ma dwa dziedzińce – zewnętrzny i wewnętrzny. W tak zwanym podwórku trzymano bydło, a wewnątrz twierdzy znajdowały się domy mieszkańców, służące podczas oblężenia jako schronienie. Na szczycie wzgórza zbudowano też szkołę i kaplicę. Przez wiele lat główną wadą tej osady był brak stałego źródła zaopatrzenia w wodę. Było to szczególnie dotkliwe podczas przedłużających się ataków, kiedy zbiornik wody był na wyczerpaniu, a wydostanie się na zewnątrz było niemożliwe. Z tego powodu w 1612 roku twierdza została przejęta przez Gabriela Batorego, księcia Siedmiogrodu. Mieszkańcy musieli poddać się kapitulacji ze względu na brak wody. By zapobiec takim sytuacjom w przyszłości, w latach 1623-1643 wykopano studnię o głębokości 146 m. Konieczne było przebicie się przez skałę, co utrudniało prace.
 
Studnia o głębokości 146 m na zamku Râșnov
Budynek dawnej szkoły na zamku Râșnov
Jedna z wież zamku Râșnov

Kręcone tutaj były wybrane sceny rumuńskiego filmu „Nieśmiertelni” z 1974 roku oraz wspomnianej już wcześniej produkcji „Wzgórze nadziei”. Na terenie zamku przebywa mnóstwo... kotów.
 
Kotka z kociętami na zamku Rasnov
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

529 zł Więcej...