reklama

Transylwania nie tylko krainą Draculi

dodano: 2017-12-18 18:51 | aktualizacja: 2019-10-16 14:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2017

Rumunia zamek Rasnov Według zamysłu poniższa relacja miała być zatytułowana „Podróże z anteną – Rumunia” i miała zawierać także opis Bukaresztu i wybrzeża Morza Czarnego. Autorka zdecydowała się jednak podzielić artykuł na dwie części. Pierwsza z tych części, zamieszczona poniżej, przybliża Transylwanię, zwaną także Siedmiogrodem. Kraina ta kojarzona jest przede wszystkim z postacią Draculi i średniowiecznymi zamkami. Co jeszcze skrywa w sobie Transylwania?

Rumunia Góry Bucegi Cantonul Jepi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Mediaș z winoroślą w herbie

Następnym punktem mojej wycieczki, tym razem w drodze do Braszowa – kolejnego dużego miasta Transylwanii, była malownicza miejscowość Mediaș. Jej historyczne centrum stanowią stare uliczki, kościół warowny z XIV wieku z licznymi wieżami oraz fragmenty innych średniowiecznych budynków.
 
Kościół warowny w Mediașu z Wieżą Trębaczy
Kościół warowny w Mediașu
Kościół warowny w Mediașu

Za najbardziej charakterystyczny obiekt w tym mieście uznać można Wieżę Trębaczy (Turnul Trompeților) o wysokości 70 m, z zegarem wskazującym oprócz godziny również fazy Księżyca. Co ciekawe w 1476 roku, po konflikcie z królem Maciejem Korwinem, w lokalnym kościele więziony był Wład Palownik (pierwowzór hrabiego-wampira o imieniu Dracula).
 
Kamieniczki w Mediașu

Jeżeli chodzi o moje własne obserwacje, odniosłam wrażanie, że życie w mieście Mediaș płynie w sposób niemalże beztroski, a jego mieszkańcy są niezwykle sympatyczni i pomocni. Jeszcze jedna rzecz zwróciła moją uwagę – przechadzając się po ulicach Mediașu, nie sposób nie zauważyć, jak dużą popularnością cieszą się tam winogrona. Na placach targowych jest to towar dostępny w ogromnej ilości i różnorodności. Tymi słodkimi owocami zajadają się nie tylko turyści, ale także miejscowi.
 
Plac targowy w Mediașu - winogrona na niemal każdym straganie

Winorośl widnieje w herbie tego miasta, a wzmianka o winie Golden Mediasch („które wywołuje dziwne uczucie na języku, co jednak nie jest nieprzyjemne”) znajduje się w powieści Brama Stokera „Dracula”.
 
Winorośl symbolem Mediașu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 PRO HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...