reklama

Aruba, Bonaire, Curaçao, czyli wyspy ABC

dodano: 2017-04-04 12:58 | aktualizacja: 2017-04-19 18:01
autor: JJ/JS | źródło: SAT Kurier 4/2011

wyspy ABC Wyspy ABC (Aruba, Bonaire, Curaçao) leżą w odległych od Polski tzw. Małych Antylach, niedaleko od Wenezueli w Ameryce Południowej. Polakom najbardziej kojarzy się Curaçao, zapewne przez znany likier o takiej samej nazwie. Bajkowe klimaty i swoją podróż opisał dla SAT Kuriera jeden z czytelników. Interesujące, że w Polsce trudno znaleźć turystyczny przewodnik po wyspach ABC.

wyspy ABC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Aruba - małe Miami blisko Wenezueli

Aruba to typowo „amerykańska” wyspa. Kasyna i hotele bardzo podobne są do tych w USA, dlatego turystów z Ameryki jest tak wielu, że może to razić. Aruba wygląda jak mini Miami na Florydzie. Nawet terminal na miejscowym lotnisku jest podzielony na ten dla Amerykanów i ten dla reszty świata. Troszkę to przypomina unijne granice - przejście dla mieszkańców Unii i reszty świata.
 
Antena Andrew 1,8 m

Aruba to jedna z wulkanicznych wysp archipelagu Małych Antyli. Leży zaledwie 27 km na północ od Wenezueli. Obejmuje ona powierzchnię 193 km² i zamieszkiwana jest przez 103 tys. mieszkańców. Językami funkcjonującymi są: niderlandzki oraz papiamento. Wszędzie można porozumieć się także po angielsku i hiszpańsku. O niemieckim, francuskim lub... polskim można zapomnieć! Turystów z tych krajów też jest niewielu.

HISTORIA
Wprawdzie Arubę odkrył w sierpniu 1499 roku słynny Amerigo Vespucci, ale pamiętać należy, że pierwotnymi mieszkańcami byli Indianie z plemienia Arawak. Dopiero później władcami byli Hiszpanie, którzy nazywali ją Nową Andaluzją. Od 1636 roku wyspa jest we władaniu administracji Holandii. Podczas II wojny światowej, wraz z Curaçao, Aruba eksportowała paliwa z własnych rafinerii ropy naftowej. Kto by pomyślał, że to te dwie wyspy były głównymi dostawcami paliwa dla aliantów w czasie II wojny światowej? Aruba stała się brytyjskim protektoratem w latach 1940-42 i protektoratem Stanów Zjednoczonych w latach 1942-45. 

Ciekawostką jest fakt z 16 lutego 1942 r. Rafineria ropy na Arubie została wtedy zaatakowana przez niemiecki okręt podwodny U-156.
 

KLIMAT
Aruba leży w klimacie równikowym z niewielką ilością opadów. Dlatego to właśnie aloes jest głównym towarem eksportowym Aruby. Poza tym dochodowe są: górnictwo złota i fosforanu, rafinerie ropy naftowej i turystyka. Najważniejszym czynnikiem przyciągającym amerykańskich turystów (90 proc.) są piaszczyste plaże i wszechobecne lokale/kasyna. Tu także przypływają gigantyczne statki-hotele z turystami z USA - czasami w porcie stoją 4 takie giganty. Ale to nie wszystko, atrakcją jest również bajkowa zabudowa z czasów kolonialnych - kolorowa i urocza. Pomimo że troszkę kiczowata, to wprawia w dobry nastrój.
 
W portach królują wielkie wycieczkowce zwożące tam amerykańskich turystów

CIEKAWOSTKI
Obecnie Aruba to terytorium stowarzyszone z Holandią, w którym głową państwa jest holenderska królowa Beatrix. Aruba nie jest jednak częścią Unii Europejskiej. Oficjalnie, to samorządny kraj członkowski Królestwa Niderlandów. Stolicą jest największe miasto - Oranjestad. Waluta to florin arubański, a tak jak już pisaliśmy, wybierając się na Arubę, warto mieć przy sobie dolary amerykańskie.
 
Tak wygląda architektura na Arubie

TELEWIZJA
Pierwsza analogowa stacja telewizyjna na Arubie ruszyła w dniu 29 września 1963 roku. Początkowo rząd Antyli Holenderskich planował włączyć nadajnik na Arubie, by nadawać Tele Curaçao, stację telewizyjną z sąsiedniej wyspy. Tele Curaçao rozpoczął działalność nieco wcześniej - w lipcu 1960 roku. Co ciekawe, początkowo Tele Aruba nadawał na kanale 12., ale nadajnik z sąsiedniej Wenezueli powodował zakłócenia. Zmieniono więc kanał emisji na 13. - nadal jest to oficjalny kanał Tele Aruba. Teraz jest to stacja komercyjna, w której nadawanych jest 75 proc. programów lokalnych i 25 proc. wielokulturowych. Emisja prowadzona jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także w Internecie. Celem Tele Aruba jest stworzenie najlepszej stacji telewizyjnej i multimedialnej na Karaibach. Niestety, stacja Tele Aruba nie nadaje sygnału z żadnego satelity! Strona internetowa stacji: www.telearuba.aw
 
Telearuba

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ameryka Płn. i Płd.


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł DeltaCAM Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 700HD

AB CryptoBox 700HD to tani satelitarny dekoder HD oparty na...

235 zł Więcej...