reklama
reklama

Kanada w pigułce. Co warto zobaczyć?

dodano: 2016-11-30 17:27 | aktualizacja: 2017-04-19 17:55
autor: Daniel Gadomski | źródło: SAT Kurier 11/2014

Kanada_Niagara_360 Granicę Stanów Zjednoczonych i Kanady przekraczałem w miasteczku Niagara Falls, tuż obok wodospadu Niagara. Amerykańska część miasteczka nie jest zbytnio ciekawa. Jedyna atrakcja to występ artystyczny nawiązujący do historii tutejszych Indian. Po stronie kanadyjskiej wokół wodospadu powstał tętniący życiem młodzieżowy kurort. Świetnie funkcjonuje także w nocy, kiedy wodospad jest oświetlany kolorowymi laserami. Nie kosztuje to Kanadyjczyków nic, bo energia elektryczna pochodzi właśnie z wodospadu.

Kanada_zamek_760


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Skylone nie była jedyną wieża, którą odwiedziłem tego dnia. Chwilę po lunchu w restauracji udałem się do Toronto. Miejsca, gdzie znajduje się do niedawna największa wieża świecie. CN Tower ma 457 metrów wysokości do dachu, łącznie z systemem antenowym 553 metrów. Architekci obiektu wcale nie chcieli bić rekordów. Na początku lat 70. dzielnica finansowa Toronto bardzo się rozbudowywała. Powstawały kolejne drapacze chmur, co utrudniało odbiór kanałów telewizyjnych. Sygnał odbijał się od budynków. Budowę obiektu rozpoczęto w 1973 roku, a zakończono trzy lata później. W trakcie budowy do projektu „dodano” parę metrów, aby obiekt przewyższał wieżę Ostankino w Moskwie. Od zbudowania CN Tower metropolia Toronto cieszy się najlepszą jakością odbioru kanałów telewizyjnych i radiowych w całej Ameryce. Choć to obiekt nadawczy, wciąż jest bardzo popularny wśród turystów.

Wjazd na wieżę trwa minutę. Można zwiedzić dwa piętra. Na jednym znajdziemy punkt widokowy z panoramą Toronto. Widać stąd jezioro Ontario, lotnisko, centrum miasta i stadion baseballowy Rogers Center (z punktu widokowego można podziwiać rozgrywki w tym obiekcie). Piętro niżej znajduje się atrakcja dla osób, które nie mają lęku wysokości. Szklane podłogi, po których można spacerować i mieć wrażenie jakby się miało za chwilę spaść z górującego nad miastem budynku. W metropolii Toronto mieszka blisko 200 tysięcy osób pochodzenia polskiego. Nic dziwnego, że w radiu FM na moim smartfonie natrafiłem na Twoje Radio Polonia. Na częstotliwości Chin FM 100,7 polskie pasmo obejmuje godzinę dziennie od poniedziałku do soboty i trzy godziny w niedzielę.
 

Prezentowane są newsy z Kanady, metropolii i naszego kraju. Do tego polskie piosenki – często przaśne czy w klimacie disco-polo. Rozgłośnia nadaje też reklamy polskich firm, przychodni lekarskich i usług oferowanych przez Polaków. Toronto znajduje się w anglojęzycznej części Kanady. Mieści się tu siedziba telewizji publicznej CBC (Canadian Broadcasting Corporation). Po angielsku nadawca oferuje kanały CBC Television (ogólnotematyczny z programami dla dzieci, rozrywką, serialami i dokumentami), CBC News Network (informacyjny), Documentary (kanał dokumentalny) i Kids’ CBC Preschool (dziecięcy). Skromnie w porównaniu z europejskimi telewizjami publicznymi. Tyle że nadawca publiczny odpowiada też za programy dla francuskojęzycznej części Kanady. W Montrealu mieści się siedziba kontrolowanej przez CBC francuskojęzycznej telewizji publicznej ICI Radio-Canada Télé. Poza flagowym kanałem ICI Radio-Canada Télé po francusku nadawane są ICI RDI (informacyjny), ICI Explora (dokumentalny) oraz ICI ARTV (kulturalny). Największą prywatną stacją telewizyjną w części anglojęzycznej jest CTV Television Network.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ameryka Płn. i Płd.


Artykuły