reklama

Ryga i okolice - co warto zobaczyć?

dodano: 2017-01-03 17:07 | aktualizacja: 2019-10-16 14:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 12/2016

Łotwa Ryga Łotwa, oficjalnie Republika Łotewska, to państwo położone w Europie Północnej, nad wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Jest to jeden z trzech krajów bałtyckich, obok Litwy i Estonii. Graniczy również z Rosją i Białorusią. Łotwa ma powierzchnię prawie pięć razy mniejszą niż Polska, a jej liczba ludności jest niewiele większa od liczby ludności… Warszawy. Około 60% mieszkańców Łotwy stanowią Łotysze, a resztę – głównie Rosjanie. Językiem urzędowym jest łotewski, a dominującą religią jest chrześcijaństwo. Największymi poza Rygą miastami Łotwy są: Dyneburg, Lipawa, Jełgawa i Jurmała.

Łotwa Ryga


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wieża radiowo-telewizyjna

Ryska wieża radiowo-telewizyjna została wzniesiona na wyspie na Dźwinie. Prowadzone wcześniej prace geologiczne wykazały, że fundamenty wieży muszą znajdować się na głębokości około 25 m, co znacznie zwiększyło szacowane koszty i czas, jaki był potrzebny na jej uruchomienie. Budowa wieży o wysokości 368,5 m rozpoczęła się w 1979 roku i trwała łącznie aż dziesięć lat. Konstrukcję wstępnie ukończono w 1984 roku, ale potrzebny był kolejny rok na wyposażenie wieży i dopiero w grudniu 1985 roku uruchomiono z niej pierwsze, testowe transmisje telewizyjne. Regularną emisję zainaugurowano rok później. Wszystkie prace budowlane i montażowe ukończono dopiero w 1989 roku. Wieża jest otwarta dla zwiedzających – na wysokości 97 m znajduje się ogromny taras widokowy, na który można wjechać za pomocą windy. Niestety nie pomyślano o żadnych dodatkowych atrakcjach dla turystów, choć potencjał tego miejsca jest ogromny. Dobrym pomysłem byłoby otwarcie restauracji, podobnej do tej, jaka mieści się w wileńskiej wieży telewizyjnej na Litwie. Widok z wieży w Rydze jest imponujący, a przy pomocy aparatu z dużym zoomem optycznym można zrobić ciekawe zdjęcia np. starówki.
 
Wieża radiowo-telewizyjna w Rydze

Choć to Ryga i jej okolice są największą atrakcją Łotwy, to warto wybrać się także na zachód, w okolice Lipawy, gdzie można nieco odpocząć od miejskiego zgiełku i ulec powabowi wybrzeża Bałtyku.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

499 zł Więcej...

Odbiornik GiGaBlue UHD UE 4K

Najtańszy na rynku odbiornik 4K z głowicą FBC DVB-S2X oparty...

900 zł Więcej...

Antena TELE System TEF80R grafit

Nowa, włoska antena podświetlana znanej firmy TELE System, z nowym...

99 zł Więcej...