reklama

Ryga i okolice - co warto zobaczyć?

dodano: 2017-01-03 17:07 | aktualizacja: 2017-04-19 17:54
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 12/2016

Łotwa Ryga Łotwa, oficjalnie Republika Łotewska, to państwo położone w Europie Północnej, nad wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Jest to jeden z trzech krajów bałtyckich, obok Litwy i Estonii. Graniczy również z Rosją i Białorusią. Łotwa ma powierzchnię prawie pięć razy mniejszą niż Polska, a jej liczba ludności jest niewiele większa od liczby ludności… Warszawy. Około 60% mieszkańców Łotwy stanowią Łotysze, a resztę – głównie Rosjanie. Językiem urzędowym jest łotewski, a dominującą religią jest chrześcijaństwo. Największymi poza Rygą miastami Łotwy są: Dyneburg, Lipawa, Jełgawa i Jurmała.

Łotwa Ryga


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wieża radiowo-telewizyjna

Ryska wieża radiowo-telewizyjna została wzniesiona na wyspie na Dźwinie. Prowadzone wcześniej prace geologiczne wykazały, że fundamenty wieży muszą znajdować się na głębokości około 25 m, co znacznie zwiększyło szacowane koszty i czas, jaki był potrzebny na jej uruchomienie. Budowa wieży o wysokości 368,5 m rozpoczęła się w 1979 roku i trwała łącznie aż dziesięć lat. Konstrukcję wstępnie ukończono w 1984 roku, ale potrzebny był kolejny rok na wyposażenie wieży i dopiero w grudniu 1985 roku uruchomiono z niej pierwsze, testowe transmisje telewizyjne. Regularną emisję zainaugurowano rok później. Wszystkie prace budowlane i montażowe ukończono dopiero w 1989 roku. Wieża jest otwarta dla zwiedzających – na wysokości 97 m znajduje się ogromny taras widokowy, na który można wjechać za pomocą windy. Niestety nie pomyślano o żadnych dodatkowych atrakcjach dla turystów, choć potencjał tego miejsca jest ogromny. Dobrym pomysłem byłoby otwarcie restauracji, podobnej do tej, jaka mieści się w wileńskiej wieży telewizyjnej na Litwie. Widok z wieży w Rydze jest imponujący, a przy pomocy aparatu z dużym zoomem optycznym można zrobić ciekawe zdjęcia np. starówki.
 
Wieża radiowo-telewizyjna w Rydze

Choć to Ryga i jej okolice są największą atrakcją Łotwy, to warto wybrać się także na zachód, w okolice Lipawy, gdzie można nieco odpocząć od miejskiego zgiełku i ulec powabowi wybrzeża Bałtyku.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

TechniSat DigitRadio 110 IR DAB+ WiFi radio Internetowe

Cyfrowe radio DAB+, radio Internetowe oraz radio analogowe UKF/FM. Rozszerza...

620 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0 m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...