reklama

Ryga i okolice - co warto zobaczyć?

dodano: 2017-01-03 17:07 | aktualizacja: 2019-10-16 14:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 12/2016

Łotwa Ryga Łotwa, oficjalnie Republika Łotewska, to państwo położone w Europie Północnej, nad wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Jest to jeden z trzech krajów bałtyckich, obok Litwy i Estonii. Graniczy również z Rosją i Białorusią. Łotwa ma powierzchnię prawie pięć razy mniejszą niż Polska, a jej liczba ludności jest niewiele większa od liczby ludności… Warszawy. Około 60% mieszkańców Łotwy stanowią Łotysze, a resztę – głównie Rosjanie. Językiem urzędowym jest łotewski, a dominującą religią jest chrześcijaństwo. Największymi poza Rygą miastami Łotwy są: Dyneburg, Lipawa, Jełgawa i Jurmała.

Łotwa Ryga


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Telewizja

Latvijas Televīzija (LTV) rozpoczęła emisję w 1954 roku, a po 20 latach przeszła na nadawanie w kolorze. Łotewski nadawca publiczny oferuje dwa kanały – LTV1 i LTV7 (dawniej LTV2), które są dystrybuowane m.in. przez satelitę Astra 4A (4,8°E), znanego dawniej pod nazwą Sirius 4, kodowane w systemie VideoGuard dla platformy Viasat. Pierwszą pozycją wyemitowaną 6 listopada 1954 roku w KVN był film fabularny „Mājup ar uzvaru” z 1947 roku. W tym czasie w Rydze tylko 20 osób posiadało telewizory, o przekątnej… 7”, więc oglądalność była z początku znikoma. Regularne transmisje rozpoczęto dwa tygodnie później.
 
Anteny satelitarne w Rydze

W 2007 roku rozpoczęto nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, a trzy lata później wyłączono sygnał analogowy. Oferowanych jest sześć multipleksów (ich operatorem jest spółka Lattelecom), z czego tylko MUX 1 (z kanałami LTV1, LTV7, LNT i TV3 Latvia) jest ogólnodostępny, a pozostałe są szyfrowane w systemie Conax. Co ciekawe, ze względu na swój płatny charakter, łotewska oferta DVB-T/MPEG-4 jest bardzo bogata i różnorodna. Obejmuje szereg kanałów od zagranicznych nadawców, w tym Eurosport, National Geographic Channel, MTV, Cartoon Network, Discovery Channel, Fox czy nawet erotyczną stację Hustler TV. Najbardziej popularną platformą satelitarną na Łotwie jest Viasat, której operatorem jest szwedzki koncern MTG. Ze względu na to, że jedną czwartą mieszkańców Łotwy stanowią Rosjanie, popularne są również inne oferty DTH, takie jak rosyjska Trikolor TV.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0 m w wersji v2.1...

99 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6934 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem SNR,...

299 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Opticum Nytro Box HEVC

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

99 zł Więcej...