reklama

Ryga i okolice - co warto zobaczyć?

dodano: 2017-01-03 17:07 | aktualizacja: 2017-04-19 17:54
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 12/2016

Łotwa Ryga Łotwa, oficjalnie Republika Łotewska, to państwo położone w Europie Północnej, nad wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Jest to jeden z trzech krajów bałtyckich, obok Litwy i Estonii. Graniczy również z Rosją i Białorusią. Łotwa ma powierzchnię prawie pięć razy mniejszą niż Polska, a jej liczba ludności jest niewiele większa od liczby ludności… Warszawy. Około 60% mieszkańców Łotwy stanowią Łotysze, a resztę – głównie Rosjanie. Językiem urzędowym jest łotewski, a dominującą religią jest chrześcijaństwo. Największymi poza Rygą miastami Łotwy są: Dyneburg, Lipawa, Jełgawa i Jurmała.

Łotwa Ryga


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wieczorem warto przejechać się nad morze, do Jurmały, w okolice ujścia rzeki Lelupa. Morska bryza, piaszczyste plaże i… brak żywego ducha – tym można się cieszyć w połowie czerwca, bo akurat w tym czasie miałam przyjemność odwiedzić Łotwę.
 
Piękne, piaszczyste plaże Jurmały

Będąc już w Rydze, nie sposób nie wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Gauja i do Kiesi – około 90 km na północny wschód od centrum miasta. Największą atrakcją Kiesi jest średniowieczny zamek i zbudowany obok niego w XVIII wieku tak zwany nowy zamek. Odradzam jednak zwiedzanie muzeum osobom nieznającym języka łotewskiego czy rosyjskiego, bo informacji po polsku brak, a po angielsku są bardzo lakoniczne. Można za to zejść do lochów zamkowych i wejść na wieżę – wszystko to prawie po omacku… z lampionem w dłoni.
 
Średniowieczny zamek w Kiesi

Otaczający Kieś Park Narodowy Gauja to nie tylko piękna przyroda, ale także skrywane przez lata tajemnice. To tutaj znajduje się radziecki bunkier – konkretnie pod ośrodkiem rehabilitacji Līgatne. Obecnie bunkier pełni rolę muzeum i jest otwarty dla zwiedzających. Znajduje się 9 m pod ziemią i ma 2 tys. m2 powierzchni. Został zbudowany w latach 80. ubiegłego wieku na wypadek wybuchu wojny nuklearnej. Do bunkra można wejść o określonych godzinach i tylko z przewodnikiem (oprowadzanie w językach łotewskim, rosyjskim lub angielskim). Atrakcją na koniec zwiedzania jest symboliczny obiad w podziemnej stołówce (np. pierożki nadziewane mięsem ze śmietaną + kompot), wzorowany na posiłkach, jakie mogłyby być kiedyś serwowane w bunkrze.
 
Popiersie Lenina w radzieckim bunkrze Līgatne
 
Stołówka w radzieckim bunkrze
 
Telewizor w radzieckim bunkrze

Około 45 km na południe od Rygi położona jest miejscowość Jełgawa z przepięknym pałacem w stylu klasycystycznym. Został on zbudowany na wyspie między rzeką Lelupą a jej ramieniem bocznym Driksą. Budowę ukończono w 1772 roku. Wtedy też wprowadził się do niego książę Kurlandii i Semigalii Ernest Jan Biron. Pałac został niestety mocno zniszczony w czasie II wojny światowej. Po wojnie odbudowano go z zewnątrz, lecz nie odtworzono wnętrz. Obecnie mieszczą się tutaj pomieszczenia Łotewskiego Uniwersytetu Rolniczego.
 
Klasycystyczny pałac w Jełgawie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

TechniSat DigitRadio 110 IR DAB+ WiFi radio Internetowe

Cyfrowe radio DAB+, radio Internetowe oraz radio analogowe UKF/FM. Rozszerza...

620 zł Więcej...

Transmiter Extender HDMI Megasat Mini do 15m

Bezprzewodowy transmiter HDMI Mini firmy Megasat do bezprzewodowej transmisji sygnału...

490 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0 m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...