reklama

Ryga i okolice - co warto zobaczyć?

dodano: 2017-01-03 17:07 | aktualizacja: 2019-10-16 14:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 12/2016

Łotwa Ryga Łotwa, oficjalnie Republika Łotewska, to państwo położone w Europie Północnej, nad wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Jest to jeden z trzech krajów bałtyckich, obok Litwy i Estonii. Graniczy również z Rosją i Białorusią. Łotwa ma powierzchnię prawie pięć razy mniejszą niż Polska, a jej liczba ludności jest niewiele większa od liczby ludności… Warszawy. Około 60% mieszkańców Łotwy stanowią Łotysze, a resztę – głównie Rosjanie. Językiem urzędowym jest łotewski, a dominującą religią jest chrześcijaństwo. Największymi poza Rygą miastami Łotwy są: Dyneburg, Lipawa, Jełgawa i Jurmała.

Łotwa Ryga


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Zachwycająca panorama Rygi

Najwyższym budynkiem w Rydze (i w ogóle na Łotwie) jest wieża radiowo-telewizyjna, mająca 368,5 m wysokości. Jest to jednocześnie najwyższy budynek w całej Unii Europejskiej i 15. najwyższa wieża na świecie. Trzeba przyznać, że robi imponujące wrażanie. Wybudowano ją na wyspie, przez co dodatkową atrakcją rejsu Dźwiną jest możliwość opłynięcia jej dookoła. Na drugim miejscu pod względem wysokości w Rydze znajduje się kościół św. Piotra na Starym Mieście – jest jednak trzykrotnie niższy niż wspomniana wieża telewizyjna. W panoramie Rygi uwagę przyciągają także wieżowce Z-Towers, biurowiec Saules akmens (Słoneczny kamień), gdzie mieści się centrala Swedbanku, a także wieżowiec Akademii Nauk Łotwy, wybudowany według wzoru tak zwanych wieżowców Stalina i przypominający Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (jednak dwukrotnie niższy).
 
Widok na mosty, wieżowiec Latvijas Televīzija i biurowiec Saules akmens z wieży radiowo-telewizyjnej w Rydze
 
Widok na Stare Miasto w Rydze
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 110A jasnoszara

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

Konwerter Octo Inverto Premium IDLP-OCT410

Nowy konwerter Inverto typu Universal LNB z 8 niezależnymi wyjściami...

169 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ADB 5800S + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik ADB5800S + karta na...

129 zł Więcej...