reklama

Ryga i okolice - co warto zobaczyć?

dodano: 2017-01-03 17:07 | aktualizacja: 2019-10-16 14:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 12/2016

Łotwa Ryga Łotwa, oficjalnie Republika Łotewska, to państwo położone w Europie Północnej, nad wschodnim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Jest to jeden z trzech krajów bałtyckich, obok Litwy i Estonii. Graniczy również z Rosją i Białorusią. Łotwa ma powierzchnię prawie pięć razy mniejszą niż Polska, a jej liczba ludności jest niewiele większa od liczby ludności… Warszawy. Około 60% mieszkańców Łotwy stanowią Łotysze, a resztę – głównie Rosjanie. Językiem urzędowym jest łotewski, a dominującą religią jest chrześcijaństwo. Największymi poza Rygą miastami Łotwy są: Dyneburg, Lipawa, Jełgawa i Jurmała.

Łotwa Ryga


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Do Unii Europejskiej Łotwa przystąpiła w 2004 roku. Walutą obowiązującą w tym państwie jest euro. Od 1940 roku Łotwa przynależała do ZSRR jako Łotewska Socjalistyczna Republika Radziecka i dopiero w 1991 roku stała się w pełni niepodległa. W związku z tym, na terenie Łotwy znajduje się wiele pozostałości po tamtych czasach, w tym radzieckie budynki, pomniki, a nawet bunkry. Jedną z bardziej znanych pamiątek, jakie zachowały się po dziś dzień, jest Pomnik Zwycięstwa w stolicy Łotwy – Rydze, mający aż 79 m wysokości.
 
Olbrzymi Pomnik Zwycięstwa w Rydze – pozostałość po czasach ŁSRR

W 1997 roku zwolennicy zniszczenia symboli komunizmu przeprowadzili nieudaną próbę wysadzenia monumentu, a pięć lat później podjęto inicjatywę, by go legalnie zburzyć. Plany te zostały zablokowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które powołało się na zawartą z Rosją umowę. Zgodnie z tym porozumieniem, oba państwa zobowiązały się do zapewniania, że pamiątkowe budynki i miejsca pochówku żołnierzy będą utrzymywane i powszechnie dostępne. Demontaż Pomnika Zwycięstwa okazał się zatem niemożliwy, choć cały czas wzbudza on tak wiele kontrowersji – część łotewskiego społeczeństwa uważa, że symbolizuje on nie tylko zwycięstwo Armii Czerwonej, ale także okupację Łotwy.
 
Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze

Stolica i największe miasto Łotwy jest położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Morza Bałtyckiego. Ryga jest głównym ośrodkiem gospodarczym, komunikacyjnym i kulturalnym kraju. Historyczne centrum Rygi jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dominuje tam architektura secesyjna i jest to jedno z największych w Europie skupisk architektury w tym stylu. Miejscami wartymi zobaczenia w Rydze są: zamek kawalerów mieczowych wzniesiony w XIV wieku, Pomnik Wolności (zwany potocznie Mildą), Biblioteka Narodowa Łotwy mieszcząca się w nowoczesnym gmachu nad Dźwiną, Dom Bractwa Czarnogłowych, kościół św. Piotra, zespół hal targowych Centrāltirgus, Muzeum Okupacji, przed którym stoi pomnik strzelców łotewskich, i Dom Kotów. Warto też przespacerować się mostem kamiennym, zaznać relaksu w ryskich parkach czy odbyć rejs po Dźwinie.
 
Nowoczesny budynek Biblioteki Narodowej Łotwy w Rydze

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0 m w wersji v2.1...

99 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

1 890 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88+ Optima HEVC HD+IP Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

299 zł Więcej...