reklama
reklama
Filtruj
wieże widokowe
miasta
śnieg
na motocyklu
wieże TV
pod ziemią
Alpy
Małopolska
Tatry
wyspy
zamki
góry

Chengshantou - koniec nieba w Chinach

Chengshantou to pierwsze miejsce w Chinach, w którym można zobaczyć wschód słońca nad morzem. Od czasów starożytnych znane jest jako „miejsce, w którym wschodzi słońce” i miejsce zamieszkiwania bogów. Chengshantou znajduje się w prowincji Shandong w północnych Chinach. Po drugiej stronie morza jest granica północnokoreańska - południowokoreańska, a samo Chengshantou leży mniej więcej na tym samym równoleżniku co Incheon i Seul w Korei Południowej. Polacy trafiają tam bardzo rzadko, tym bardziej teraz w dobie pandemii i zamkniętych Chin dla turystów zagranicznych.

Fiu Fiu, czyli Phi Phi - wyprawa do raju [wideo]

Zaprzyjaźnieni z redakcją vlogerzy z kanału na YouTubie „Janusz i Grażyna w Tajlandii” odwiedzili archipelag Phi Phi. To grupa wysp zbudowanych z wapiennych skał i pokrytych bujną roślinnością. Dwie największe z nich to Ko Phi Phi Don i Ko Phi Phi Le, z których tylko ta pierwsza jest zamieszkała.

Phuket Sandbox, czyli jak się bawić w piaskownicy

Tajlandia, w związku z pandemią, wprowadziła drakońskie obostrzenia dotyczące podróżowania, jedne z najostrzejszych na świecie. Przez długie miesiące nawet obywatele Tajlandii i członkowie ich rodzin mieli problem z powrotem do domu. Dla turystów kraj był całkowicie zamknięty. Dopiero od lipca 2021 r. władze postanowiły eksperymentalnie otworzyć dla zagranicznych turystów wydzielony obszar Tajlandii – wyspę Phuket. Jest to największa wyspa Tajlandii (542 km2 powierzchni) z górzystym i pokrytym tropikalnymi lasami wnętrzem oraz kilkoma pięknymi piaszczystymi plażami. Wyspę oblewają ciepłe wody Morza Andamańskiego, słynącego z bogatej rafy koralowej.

Zachód słońca na wyspie Nan'ao na zwrotniku Raka

Kto w Polsce zna wyspę Nan'ao lub Nan Ao? Dawno temu była znana jako Namoa - jest wyspą i miastem prefektury w Shantou w prowincji Guangdong w południowych Chinach. Nan'ao obejmuje obszar lądu 114,74 km2. Mieszka tam około 62 tys. ludzi. Tak naprawdę Nan'ao składa się z głównej wyspy Nan'ao i 33 małych wysepek wokół niej. Fakt, że wyspa leży dokładnie na zwrotniku Raka oznacza, że ma subtropikalny klimat monsunowy i morski, charakteryzujący się długim, wilgotnym, słonecznym latem i krótką, łagodną zimą. Średnia roczna temperatura wynosi od 20°C do 22°C.

Ziemia Święta: Nazaret, Betlejem i Jerozolima

Ziemia Święta to niezwykle trudny temat do opisania od strony podróżnika, bo zarówno historia, jak i liczba zabytków jest taka, że spokojnie można by napisać o tym grubą książkę. Tak więc zabierałem się do tego tekstu z dużym niepokojem, że mogę zawieść. Bo jak opisać Jerozolimę, Nazaret i Betlejem tak na skróty i byle jak? Do tego jeszcze w okresie pandemicznym, kiedy podróże w te miejsca na terenie Izraela są praktycznie niemożliwe lub mocno utrudnione. Opis tej trasy powstał na podstawie wycieczki z franciszkańskiego biura turystyczno-pielgrzymkowego „Patron Travel" w 2019 r.

Wuhan: rok od początku pandemii [wideo]

Wuhanu chyba nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać, bo poza Pekinem to przez pandemię najbardziej znane miasto w Chinach. To właśnie w Wuhan w 2019 r. odnotowano pierwsze przypadki choroby wywołującej zapalenie płuc wśród mieszkańców związanych z targiem rybnym i zwierzęcym. Rozpoznano nowego koronawirusa. Od 24 stycznia do 8 kwietnia 2020 r. 11-milionowe miasto Wuhan zostało objęte kwarantanną z powodu epidemii wirusa SARS-CoV-2, a w mediach na świecie pokazywano, jak Chińczycy radzą sobie z tą sytuacją. Pandemia rozlała się po świecie i nadal jest z nami, ale w Wuhan już żyje się [prawie] normalnie. Mamy bezpośrednią relację z kwietnia 2021 r., więc w momencie, kiedy w Polsce trwał szczyt 3. fali pandemii.

Podróże z anteną - Bangkok

Bangkok - stolica Tajlandii kiedyś źle mi się kojarzyła, bo pierwszą, krótką wizytę odbyłem jeszcze w 1992 r. – co prawda tylko na starym lotnisku, ale mało co nie skończyła się ona bardzo przykro. Tak to bywa, gdy laik sam, pierwszy raz wybiera się do Azji. Jednak kolejne lądowania w 2011 r. i 2013 r. to już był zachwyt nad Azją, nad tym, jakie nastąpiły tam zmiany i jak szybko rozwija się jeden z azjatyckich tygrysów, czyli Tajlandia. Ten kraj stał się tak modny, że masa turystów, jaka tam przybywała (Niemców, Rosjan, Polaków, Anglików, Australijczyków), czasami mogła przytłaczać, ale z drugiej strony był tam też spokój, takie buddyjskie wyciszenie, pomieszane z multikulti i azjatyckim hałasem. Zawsze warto wrócić do tego kraju, choć teraz to raczej marzenie ze względu na pandemię. Można by zadać pytanie: co jeszcze można napisać o takim Bangkoku? Przecież wszystko już napisano.

Kuala Lumpur - tam bliźniacze wieże nie są tylko marzeniem

Stolica Malezji  - Kuala Lumpur miała być dla nas tylko portem przesiadkowym w drodze na malezyjskie wyspy Langkawi i Penang, gdyż około 40 km od miasta znajduje się największe w Malezji lotnisko KLIA (Kuala Lumpur International Airport), przed pandemią wygodnie skomunikowane z całym niemal światem. Tymczasem to miasto zauroczyło nas tak bardzo, że wygospodarowaliśmy kilka dni z naszej malezyjskiej wyprawy, by się w nim zatrzymać przed wylotem do Polski i tu właśnie przywitać Nowy Rok.

Malezja: Langkawi - nie tylko dla orłów

Langkawi to malezyjski archipelag składający się z ponad setki wysp położonych na północy kraju tuż przy granicy z Tajlandią. Największą wyspą jest Langkawi mierząca około 500 kilometrów kwadratowych.

Guilin - jedno z najbardziej znanych miejsc turystycznych w Chinach

Formacje krasowe w Guilin i okolicach stanowią jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Chin. Pod względem popularności jest to drugie miejsce po Wielkim Murze Chińskim. Bajkowe krajobrazy Guilin są dobrze znane również za granicą, za sprawą „górskiej roślinności, pięknych rzek, unikalnych jaskiń i wspaniałych gór”. Polskim wątkiem Guilin jest miasto partnerskie - od 29 sierpnia 2010 r. jest nim... Toruń!
progress gif