reklama
reklama
Filtruj
na rowerze
wieże widokowe
miasta
śnieg
na motocyklu
wieże TV
pod ziemią
Alpy
Małopolska
Tatry
wyspy
zamki
góry

Boroniówka - zabytkowy młyn w Ojcowskim Parku Narodowym

Boroniówka to takie niezwykle urokliwe miejsce - stara osada młynarska i tartak wodny w jednym w Grodzisku u podnóża skał Cichych nad potokiem Prądnik i to w Ojcowskim Parku Narodowym, a do tego w okolicy są zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale, Brama Krakowska i wiele innych miejsc, np. jaskiń.

Nakhon Si Thammarat na południe od Bangkoku

Nakhon Si Thammarat to największa pod względem liczby ludności prowincja południowej części Tajlandii i druga największa pod względem powierzchni, po Surat Thani. Położona jest około 780 km od stolicy Tajlandii - Bangkoku. Nakhon Si Thammarat pomimo że jest jednym z najstarszych miast w Tajlandii, nie jest aż tak zachwycające, ale nadal może pozytywnie zaskoczyć Europejczyków. Położenie sprawia, że jest to doskonała baza wypadowa do innych ciekawych miejsc w południowej Tajlandii, no i te palmy, wschody i zachody słońca.

Hej Krywaniu, Krywaniu... - wyjście z Trzech Źródeł

Krywań to drugi najwyższy po Rysach szczyt Tatr, na który prowadzi szlak turystyczny. Oznacza to, że można go zdobyć samodzielnie, bez towarzystwa wykwalifikowanego przewodnika (czego wymagają przepisy na Słowacji) czy też bez konieczności wpisu do Książki Wyjść Taternickich lub na stronie internetowej TPN (czego wymagają przepisy w Polsce). Trzecim takim miejscem jest Sławkowski Szczyt po stronie słowackiej. Nie wspominam tu o drugiej po Gerlachu Łomnicy, bo co prawda każdy turysta może tam dotrzeć, ale wyłącznie koleją linową - inaczej tylko w towarzystwie uprawnionego przewodnika.

Wielka Fatra: Ostra, Lubiana i Tłusta oraz Jaskinia Mažarná

Długi weekend majowy w górach bez tłumów na szlaku - brzmi to dość abstrakcyjnie. Jednak wcale nie trzeba daleko jechać, aby tego doświadczyć. Słowacka Wielka Fatra stwarza idealne warunki do wędrówki w odosobnieniu - jest to pasmo rozległe, stosunkowo niskie, poprzecinane długimi szlakami, a jednocześnie obfitujące w urozmaicone krajobrazy. W jednej z poprzednich relacji opisałam przejście główną granią Wielkiej Fatry z jej najwyższymi szczytami. Teraz zabiorę Was w zachodnią część tego pasma - na Ostrą, Lubianą i Tłustą, z malowniczymi skałkami, oraz do Jaskini Mažarnej.

Jezioro Międzybrodzkie - widok z Łazek

W ramach cyklu „Świat na fotografii” tym razem przedstawiamy Jezioro Międzybrodzkie w Beskidzie Małym, na terenie województwa śląskiego. Fotografie wykonano w Międzybrodziu Bialskim, a konkretnie w przysiółku Łazki na wschodnim brzegu zbiornika.

Lawendowe pola w Ostrowie

W ostatni weekend lipca odwiedziłem lawendowe pola „Ogrodu pełnego lawendy” w Ostrowie koło Proszowic w Małopolsce - właściwie na granicy z woj. świętokrzyskim. To nie tak daleko od Krakowa - około 40 km, dojazd drogą nr 776. Warto tam zajrzeć, bo fotografie i filmy powstają obłędne. Ogród jest otwarty codziennie do końca lipca, w godz. od 4:00 rano (wschód słońca) do 21:00 wieczorem (zachód słońca). Zwiedzanie ogrodu jest płatne - cena zależy od godziny wejścia: rano w godz. 4-10 kosztuje aż 18 zł, a w godz. 10-21 już tylko 9 zł od osoby (stan na lipiec 2023 r.)

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów - punkt widokowy

Inaugurujemy cykl „Świat na fotografii”, w którym na kilku ujęciach opatrzonych krótkim opisem będziemy prezentować miejsca warte odwiedzenia, a także piękno otaczającej przyrody. Na początek przedstawiamy punkt widokowy na Kopalnię Węgla Brunatnego Bełchatów znajdujący się w miejscowości Kleszczów.

Alpy: Arpelistock - trzytysięcznik w Szwajcarii

Wyobraź sobie, że o poranku wychodzisz na taras i wskazując palcem na alpejską panoramę wybierasz szczyt, na który za kilka godzin wejdziesz. Taki był mój urlop w Szwajcarii. Spontaniczny, pełen wrażeń, na długo pozostający w pamięci. Trzytysięcznikiem, który zapragnęłam zdobyć w pierwszej kolejności, był Arpelistock. Trasa, z pozoru łatwa, okazała się dość wymagająca w okolicach podszczytowych. Nagrodą za wszelkie niedogodności były wspaniałe widoki na otaczające lodowce i masywy górskie.

10 mało znanych wysepek na świecie

Na świecie jest wiele ciekawych, malutkich wysepek, które określane są jako najpiękniejsze, prawdziwe raje na ziemi, TOP10, itd. Większość z nich jest jednak oklepana z nazwy i jest tam zwykle mnóstwo turystów, którzy zachwyceni opisami jadą lub lecą w te miejsca. Oczywiście nie oznacza to, że Malediwy, Zakintos, Madera, Santorini, Malta, Seszele czy Ko Phi Phi są niewarte obejrzenia, ale jest też wiele wysp, których turyści często nie odwiedzają, trudniej tam się dostać albo bardziej znana wyspa obok przyćmiła tę mniejszą. Wybór tych wysepek jest całkowicie subiektywny i nie na wszystkich byłem osobiście, ale czasami można pomarzyć i pokazać innym, co warto faktycznie zobaczyć - niekoniecznie w tłumie.

Podróże z anteną - Pafos na Cyprze

Miasto Pafos, liczące ponad 35 tys. mieszkańców, położone jest w południowo-zachodniej części Cypru. To stolica dystryktu o tej samej nazwie i jedno z najważniejszych miast wyspy. Zasłynęło m.in. jako ośrodek kultu greckiej bogini Afrodyty. Prawdziwymi skarbami Pafos są odkryte podczas wykopalisk mozaiki podłogowe sprzed kilkunastu stuleci oraz tak zwane Grobowce Królewskie – nekropolia dostojników z czasów hellenistycznych i rzymskich. Charakterystycznym zabytkiem Pafos jest też niewielki zamek stojący na portowym wybrzeżu.
progress gif